Kurul, ”Bu Yasa Biz Kadınlara Yapılmış Bir Hakarettir”

0
493

CHP Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, ”Bu yasa biz kadınlara yapılmış bir hakaret, gericilere verilmiş bir haktır” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda, geçtiğimiz günlerde Ceza Muhakemesi Kanunu’nda değişiklik öngören tasarının görüşmelerinde TBMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenlemenin görüşmeleri tartışmalı geçmişti. Komisyondan mutabakat ile geçen tasarı için AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verilmişti. CMK’ya eklenecek geçici maddeyle cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur çocuk ile evlenen fail hakkındaki hükmün geri bırakılması, cezaevinde ise serbest bırakılması istenmişti. Ülkede büyük tartışmalara neden olan bu tasarıya Artvin’den tepkiler peş pere geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı parti binasında toplanarak tasarıyı sert bir dille reddettiler.

Parti binasında gerçekleşen açılamaya CHP’li kadınlara partili erkekler de destek verdi. Konuyla ilgili basın açıklamasını Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul gerçekleştirdi. Kurul konuşmasında şu ifadelere yer verdi, ”AKP çocuklara cinsel istismar suçlarında mağdurun failiyle evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini öngören önergeyi dün gece yarısı meclisten geçirmeye çalışarak biz kadınların ne kadar önemsiz bir varlık olduğumuzun altına imzalarını atmak istediler.Neden böyle bir şey meclisten geçer anlamıyoruz. Kadınları insandan saymadığınız için mi? Tecavüzcüyü koruduğunuz için mi? Kadınları ikinci sınıf saydığınız için mi?

Bu tecavüzcüye verilen hak, tecavüze uğrayanı aşağılayan bir hak. Tecavüz hiçbir şart altında meşrulaştırılamaz. Bu kadar büyük bir hakareti asla kabul etmiyoruz. Cinsel istismar suçunda mağdur ve faili ile evlenmesi ile ilgili meclis genel kuruluna getirilen geçici birinci maddede değişiklik önergesini kabul etmiyoruz.

Çocukların buluğ çağına geldiğinde evlendirilebileceğini bunun çocuk istismarına girmediğini, suç olmadığını söyleyen ve de bu yasayı gece yarısı meclisten geçinmeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

10 veya 13 yaşındaki çocukların kendi geleceği hakkında doğru bir şekilde karar verebileceğini düşünüyorsunuz ki karar veriyorsunuz. Bu yasa biz kadınlara yapılmış bir hakaret gericilere verilmiş bir haktır. Gözüne kestirdiğin birine tecavüz et sonrada evlen ödül gerici, mağduriyet kadının.

Bunu biz kadınlar asla kabul etmiyoruz. Bu sadece CHP’li kadınlara özgü bir şey değil AKP’ye oy veren veya vermeyen tüm kadınların karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu kabul edilebilir değildir. Kendimizi ve çocuklarımızı bu zihniyete karşı korumalıyız. Bu yasanın çıkması ve meclise sunulmasını esefle kınıyor. Hep birlikte bu yasanın çıkmaması için mücadeleye davet ediyorum. Yoksa yarın bizler için geç olabilir” dedi.

Basın açıklamasının ardından CHP İl Gençlik Kollarının bu yasaya karşı başlattığı imza kampanyasıyla devam etti.

Haber: Adem Güngör