Limak yükseldikçe ilçe suya gömüldü

0
117

Bir ilçeyi yok eden Yusufeli Barajı’nda su yükseliyor. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla şehri taşımaya çalışan iktidar binlerce kişiyi mağdur etti. Kamulaştırma kararlarıyla mağduriyet yaşayan bölge halkı, yeni yerleşim yerinin hazır olmadığına dikkat çekti. Evlerini gözyaşlarıyla boşalttı.

BirGün Gazetesi’nden Dilan Şahinbaş ve Eren Dağıstanlı’nın haberine göre Artvin Yusufeli’nde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı’nın su tutmasıyla birlikte şehrin taşınma işlemi sürüyor. Yaşadıkları yer sular altında kalan Yusufelililer farklı bir bölgeye gönderiliyor. Taşınma işleminde plansızlığa dikkat çeken bölge halkının mağduriyeti sürüyor.

150 yıllık tarihe sahip Yusufeli ilçesi 7’nci kez taşınıyor. Son olarak 1952 yılında mevcut ilçeye taşınan Yusufeli halkı 70 yıldır bu bölgede yaşamını sürdürüyordu. 9 yıl önce yapımına başlanan Yusufeli Barajı nedeni ile sular altında kalacak ilçe Yansıtıcılar mevkiinde 150 hektarlık alanda inşa edilen yeni yerleşim yerine taşınma süreci içerisinde.

Yusufeli Barajı’nın ihalesini alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir dönemin Başbakanı Erdoğan’a barajın 29 Mayıs 2018 tarihinde açılacağının sözünü canlı yayında vermişti. Yusufeli Barajı’nın açılışı söz verilen tarihten neredeyse 5 yıl sonra 22 Kasım 2022’de gerçekleştirildi.

Yusufeli halkının evleri ve arazileri 2017 yılında kamulaştırıldı. Vatandaşlara 2018 yılında konutların teslim edileceği taahhüdü verilirken bu tarihte de gecikme yaşandı ve yurttaşlar bugünlerde evlerine taşınabiliyor. Bunun yanında 19 bin 510 nüfusa sahip Yusufeli ilçesinde sadece 2 bin 654 kişi hak sahibi olabildi. Konut hak sahibi olabilmek için aranan şartların içinde 2013 yılından sonra evlenen çiftlerin hak sahibi olamayacağı da geçiyordu.

Bölge halkı bu süreçte yaşanan sorunları dile getirirken yetkililer sorunları görmezden gelerek taşınma sürecini hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyor. CHP Yusufeli İlçe Başkanı Avukat Barış Demirci hem Yusufeli Derneği hem de kendisinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde süren iptal davalarının olduğunu hatırlattı.

MANEVİ YIKIM

Yusufeli’nin taşınma sürecini gözleri dolarak anlatan ve manevi olarak kendilerini zorladığını söyleyen Demirci, “Yusufeli Belediyesi başlattığı çalışma ile mezarlıkları taşıdı, benim dedemin ve nenemin mezarının da taşınması gerekiyordu, ben bunu kendim yapacağımı belirttim ama halen daha elim o mezarlara kazma kürek vurmaya gitmiyor, elbette ki sular altında bırakmayacağım. Bize yaşatılan bu manevi yıkımın hiçbir şekilde karşılığı olamaz” ifadelerini kullandı.

limak yukseldikce ilce suya gomuldu 1100940 1

EVLERE KAYALAR DÜŞTÜ

Çeltikdüzü köyünde de yetkililerin taşınma sürecini hızlandırması için köylüyü zorladığını fakat yeni köy yerinde yol yapımında yapılan patlamadan kopan kayaların evlerin üstüne geldiğini dile getiren Demirci, “Çok büyük kayalar evin arkasından girip balkonundan çıktı. Çeltikdüzü köylüsü eğer yetkililerin ısrar ettiği tarihte taşınsaydı geçmiş olsun yerine başımız sağ olsun diyecektik” diye konuştu.

Henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen 25 Aralık itibarıyla internet kesintisi olacağını, yeni yerleşim yerinde telekomünikasyon çalışmasının yapılmadığını açıklayan Demirci, “Baraj gövdesi tamamlandı. Su seviyesi 50 metreyi buldu ama yeni yerleşim yeri tamamlanamadı. Ama halkın yeni yerleşim yerine taşınmasını hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ‘siz gidin biz ardından eksikleri tamamlarız’ diyorlar” dedi.

EV FİYATLARI UÇTU

İnsanlara 2021 fiyatları ile kamulaştırılma bedelleri ödendiğini hatırlatan Demirci, “Bugün 2021 yılında açılan dava ile alınan 250 bin TL, 2022 yılının aralık ayında ödendi vatandaşlara. Ama o 250 bin TL ile gidip Artvin’de ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde ev alma olanakları yok. Böyle bir durum söz konusu iken bir de o evlerin hurdasına göz dikti devlet. İhaleyle evlerin hurdalarını alıyor. Bu ihaleyi yapan irade kim?” diye sordu.

ESNAF ŞİKAYETÇİ

İlçede 22 yıldır kuyumculuk yapan Orhan Güney ise yeni yerleşim yerinde plansız bir sürecin ilerlediğini ifade etti. Esnafın şikayetçi olduğunu belirten Güney, “Yıllardır bu dükkanda ticaret yapıyorum, ilçenin en gözde yerinde bulunuyor dükkanım ve ben bunun bedelini yüksek bir kira ile ödüyorum. Ama yapılan kurada yeni yerleşim yerinde bana 4’üncü bölgede dükkân çıktı. Bu bölge vatandaştan uzak bir bölge, orada kuyumculuk yapma şansım hem güvenlik açısından hem de müşteri potansiyeli açısından yok” ifadelerini kullandı.

limak yukseldikce ilce suya gomuldu 1100941 1

KİMSENİN FİKRİ SORULMADI

Yeni dükkanların henüz hazır olmadığını ve esnafın taşınmadığını aktaran Güney, “Bana verilen dükkanın tesisatı vs. henüz tamamlanmamış değil. Benim 3 tonluk kasam var, ben bu kasayı nereye götüreceğim? Bu ayın sonunda taşınma sürecinin bitmesi gerektiğini söylediler, 25 Aralık’ta internet bağlantısı kesilecekmiş ama çarşıyı görüyorsunuz henüz taşınan esnaf yok” dedi.

‘GÖZLERİM DOLDU’

Yeni yerleşim yerinin plandaki ve fotoğraflardaki gibi yapılmadığını belirten Güney taşınma sürecinde gözlerinin dolduğunu belirtti: “Evimi taşırken gözlerim doldu. Zamanında o evde bir odaya yatıyorduk, sobanın üzerinde bulunan güğümdeki su donmuştu. Benim çocuğum o evde büyüdü ve biz o evi harabeye çevirdik şu anda.”

limak yukseldikce ilce suya gomuldu 1100942 1

BARAJ İŞKENCE YÖNTEMİ

25 yıldır Yusufeli’nde yaşayan Ferhat Saraç da anılarının sular altında kaldığını belirtti: “Bana sorarsanız Hitler’in Yahudilere yaptığı işkence çeşitleri var. Onlarla uğraşmasına gerek yokmuş, işkenceyi üretmenin ya da bir adamı elektrikli sandalyeye oturtmanın hiçbir mantığı yokmuş aslında. Bir yerde tüm toplumu ilgilendiren bir işkence yapmak istiyorsanız baraj yapmanız yeterli. Taşınmak bir yerden bir yere taşınmaktır nihayetinde; eşyayı yükler götürürsün ama anılar, anıları yaşadığın yer, sokak, ev, sürekli girip çıktığın yer… Bir de burada çok merhametsizce olan bir şey var anılarımız diyoruz. Anılarımızı parayla sattık. Satmak zorunda kaldık. Yaşadığımız evin penceresini kırarken gözümüzden bir yaş damla gelmiyor.” Saraç, yeni yerleşim yerlerinde fırın olmadığını ve inşaatına yeni başlandığını belirtti.