Macahel’e koronavirüs sebebiyle kontrollü giriş çıkış sağlanıyor

0
355

UNESCO tarafından Türkiye’deki tek biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Maçahel bölgesinde kontrollü giriş çıkış başladı.

Borçka’da bulunun Maçahel (Camili) Köyü’ne koronavirüs sebebiyle bölgeye giriş çıkışlar jandarma kontrolü altında gerçekleşiyor.

Maçahel’de 65 yaş ve üzeri nüfusun fazla olması nedeniyle il dışından gelenlere kontrol uygulanırken aynı zamanda 14 gün boyunca kimseyle görüşmemeleri söyleniyor.

Jandarma ekipleri köyün giriş ve çıkış noktalarında önlem alırken, cami hoparlörlerinden yapılan anonslarla vatandaşlar evlerinden çıkmamaları yönünde uyarılıyor.

Halkımız panik yapmasın, tedbiri elden bırakmasın

Borçka Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden açıklaması yayınlanan Belediye Başkanı Ercan Orhan; “Macahel bölgesinde uygulanan bir karantina değil, orada yaşayan özellikle 65 yaş ve üstündeki vatandaşlarımızın sağlığı için bir uygulamadır. Bölgemizde tarım ve hayvancılık dönemine yaklaştığımız için özellikle il dışında bulunan vatandaşlarımızın geri gelişleri bu döneme denk geliyor. O yüzden jandarma ekipleri kontrol noktalarında gelen vatandaşlarımıza uygulamada bulunuyor. İl dışında yaşayan hemşehrilerimizin de salgın geçene kadar seyahat etmemeleri hem kendileri hem de köylerinde yaşayan akrabalarının sağlığı için önemlidir. Borçka halkı panik yapmasın; ancak rehavete de kapılıp tedbiri elden bırakmasın” ifadelerini kullandı.

Artvin – Ardahan yolu da kapatıldı

Ayrıca Artvin’in Ardanuç ilçesi Geçitli köyünden geçen Ardahan bağlantı yolu da tedbir amacıyla ulaşıma kapatıldı. Ardahan’a gitmek isteyenler, Şavşat-Ardahan karayolunu kullanacak.