Mahzuni Şerif Tiyatrosu Artvin’de

0
702

Mahzuni Şerif’in hayatının anlatıldığı ‘Mahzuni Şerif Devri Mahzuni’ adlı müzikli oyun 29 Mayıs’ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Artvinli tiyatroseverlerle buluşacak.

Dilan Şahinbaş

Ali Öztunç’un “Devr-i Mahzuni” kitabından, İstanbul Performans ve Ankara Birlik Tiyatrosunun ortak yapımı ile Hakan Güneri’nin tiyatroya uyarladığı “Mahzuni Şerif Devri Mahzuni” adlı müzikli oyun 29 Mayıs’ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Patika Kitabevi’nin aracılığıyla Artvinli tiyatroseverlerle buluşacak. 

Tek perde halinde yaklaşık 80 dakika süren oyunda Mahzuni Şerif’in hayatı anlatılırken oyunun merkezinde Mahzuni Şerif ve Yılmaz Güney’in beraber mahkum olduğu Maltepe Cezaevinde geçen anılar yer alıyor. Mahzuni Şerif’in 1971 darbesiyle başbakan olan Nihat Erim için söylediği türkü sebep gösterilerek 10 ay hapis cezası almasının ardından cezaevine girdiği belirtilen oyunda dönemin toplumsal dokuları da seyircilere anlatılıyor. Serhad Raşa’nın seslendirdiği Mahzuni Şerif türküleri eşliğinde Mahzuni’nin doğumundan okul yıllarına, eşiyle tanışmasından dönemin usta halk ozanlarından Âşık Veysel ile aralarındaki ilişkiye kadar anlatılan oyunda Yılmaz Güney sahneleri ise halkın taleplerini ve dönemin baskıcı rejimlerinin anlatılmasında usta bir rol oynuyor.

1978 Maraş Katliamı ve 1993 Sivas Madımak Oteli Katliamı’nın canlandırıldığı sahneler ile son bulan oyun günümüzde yaşanan sorunlara dair de birçok gönderme içeren oyunun yönetmenliğini Murat Sarı, oyunlaştırma görevini Hakan Güneri ve Gül Göker üstlenirken, oyuncu kadrosunu Merve Köse, Fahri Bozbaş, Ender Yiğit ve Hakkı Şahin oluşmuş olup, ‘Mahzuni Şerif’ karakterini Mehmet Güler, ‘Yılmaz Güney’ karakterini Hakan Güneri canlandırıyor.