Mençuna Cup Bayanlar Tenis Turnuvası Ağustos’da

0
612

ARHAVİ- Artek – Arhavi Tenis Kulübü’nden Açıklama…
Arhavi Tenis Kulübü başkanı Ali Büyüklü Tenis sporunda Arhavi’de yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu, Büyüklü uzun yıllar tenis sporuna vermiş oldukları emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını belirterek konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Büyüklü “2009 Yılın da Arhavi de kurduğumuz Arhavi Tenis Kulübü (ARTEK) ile Doğu Karadenizin şirin ilçesi Arhavi’de Tenis sporunu geliştirmek toplumun her kesimine yaymak ve gelecekte Arhavi’den önemli tenisçilerin çıkması amacıyla kurulmuş bir dernektir. Spora ve Sporcuya önem verdiğini hemen her ortamda müşahede ettiğimiz ilçenin yerel yönetiminin başı olan belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu bize bu yönde güç ve cesaret vermiştir. Derneği kurduğumuz  2009 yılında bu yola çıkarken ilçemizde tenis sporuna gereken ilgiyi ve desteği bulup bulamayacağımızı düşünürken… Gelinen noktada  2016 Yaz’ında Türkiye’nin ender Tenis Kompleksine sahip olan bir Arhavi oldu. Bu konuda ne kadar gururlansak azdır. Böyle bir  spor kompleksine ilk günden beri destek veren gecesini gündüzüne katarak çok kısa bir zamanda hizmete sunulmasını sağlayan belediye başkanımız Coşkun Bey’e şükranlarımızı sunuyoruz. Arhavi  gelecekte Karadeniz’in teniste yükselen değeri olacaktır. Bu anlamda  çok önemli turnuvalar gerçekleştiriyoruz..

Yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz bu turnuvaların içerisinde özellikle 19-27 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan ve turnuvanın adını anlamlı kıldığımız “MENÇUNA CUP”  adlı 60.000 dolarlık Bayan tenis turnuvası daha şimdiden büyük ilgi uyandırıyor. Böyle büyük ve önemli bir organizasyona dünya sıralamasın da ilk yüz içerinde olan sporculardan da katılım olacağını biliyoruz. Ayrıca  40 civarında çizgi hakemi ve Kule Hakeminin gelecek olması ile birlikte  bu organizasyonda maçlar da  35-40  çocuğa (  ball boy )  eğitimi verip turnuva da top toplayacaklardır. Çeyrek finallerden sonra maçlar Ulusal  televizyon kanallarından canlı yayınlanacaktır. Böyle önemli organizasyonlardan yüzümüzün akıyla çıkıp Festival öncesi bu turnuvayı geleneksel yapmak hedeflerimiz arasındadır.

Elbette ki  bu günlere gelene kadar  bizler tenis kulübü ve bu sporu sevenler olarak yerimizde durmadık. Zor şartlarda kıt imkânlarla her türlü organizasyonlara müdahil olduk. 2010 yılın da İzmir de düzenlenen 2.lig şampiyonasına katıldık. Kiralık ve transfer  yapmadan katıldığımız bu şampiyona da derece elde edemedik. O dönemde İlçemiz de Tenis  kortu olmayışı ve düzenli çalışma yapamadığımız için derece beklemiyorduk. Katılım sağlamak bizim için önemli idi. Kulübümüz O tarihten Arhavi Tenis Kompleksi yapılana kadar ( Ağustos-2016 )  Hüseyin Gürkan Lisesi bahçesine bir adet tenis sahası yaparak çalışmaları ve Festival bünyesindeki  tenis turnuvalarını lise bahçesin de  yapmaya devam ettik. H.Gürkan Lisesi Müdürü sayın Hakan Soydan a teşekkür ederiz.

Artek in hedefi İlçe içinde turnuva organize etmekten çok, Ulusal ve Uluslararası Tenis Turnuvalarını Arhavi de yapmak için yola çıktık. Belediye Başkanımız sayın Coşkun Hekimoğlu ve ekibin üstün çaba ve gayretleri ile ilçemize muhteşem bir Tenis kompleksi  kazandırıldı. 4 adet uluslararası standartlardaki Tenis kortu bir çok büyük şehrin yada illerin yapmak istediği önemli çalışmadır. Uluslar arası standartlarda yapılan bu kortların temel amacı, ilçemize gerek uluslar arası düzeyde ve gerekse ulusal düzeyde tenis turnuvalarını gerçekleştirmek, halkımızla bütünleştirmektir. Bu anlamda Türkiye Tenis Federasyonu (TTF)  başkanı sayın Cengiz Durmuş ve yönetim kurulu üyelerinin destekleri ile tenisi Türkiye’nin her  bölgesine yaymak projesi kapsamında Doğu Karadenizin şirin ilçemiz Arhavi ye de turnuvalar verdiler. Henüz hizmete yeni sokmamıza rağmen kompleksin açılışını dahi önemli bir organizasyonla gerçekleştirmiş olduk. 2016 ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz, 14. YAŞ YAZ KUPASI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI bölgede ve ilçemizde büyük yankı uyandırdı. Turnuva sonun da gerek kulübümüze gerek Belediye ye yapılan  geri bildirimler bizleri çok mutlu etti. Ardından Eylül 2016 da Tekerlekli Sandalye Tenisi Olimpiyat sporcumuz Büşra Ün ve Milli Takım Kaptanımız Ebru Bulgurcu Kendi ve Milli Takım Antrenörleri ile ilçemizde mini kamp ve gösteri maçları yapmak için davet ettik ve gelip gösteri maçları yaptılar her iki oyuncuya da teşekkür ederiz. Yine geçtiğimiz yıl il içi veteran tenis turnuvası ile Gençler il birinciliği turnuvalarını kortlarımız da gerçekleştirdik. Bütün bu faaliyetlerle bizlerin burada temel amacı tüm halkımıza özellikle gençlere tenis sporunun farkındalığını oluşturmaktır. Ve durmuyoruz ve 2017 yılı tenis turnuvaları organizasyonları ile devam ediyoruz. Arhavi Tenis Kompleksinde bu yıl da  ulusal ve uluslararası Tenis Turnuvalarına ev sahipliği yapacağız. Belirlemiş olduğumuz turnuva tarihlerinde  önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. Bunu yaparken de  tüm Arhavi halkı ile birlikte birlik ve beraberlik ruhu içerisinde gerçekleştirme arzusundayız.

Turnuva tarihlerimiz şöyle;
13 – 23 Temmuz 2017 tarihinde        TTF SENİOR (Veteran) TENİS TURNUVASI
(5.000.TL. Ödüllü )

24 – 30 Temmuz 2017 tarihinde        TEKERLEKLİ SANDALYE TENİSİ
TÜRKİYE KLASMAN TURNUVASI

05 – 13 Ağustos 2017 tarihinde        TTF 14 YAŞ YAZ KUPASI   TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

19 – 27 Ağustos  2017 tarihinde       ITF ULUSLAR ARASI 60.000.$ (MENÇUNA CUP – 2017)

 BAYAN TENİS TURNUVASI (YILIN EN ÖNEMLİ TURNUVASI)

Turnuvalarını Arhavi Tenis Kompleksinde gerçekleştireceğiz.

20.000 nüfusu olan ilçemize bu tesisleri kazandıran ve böyle organizasyonları ilçemize yapma fırsatı veren çok değerli Belediye Başkanımız Sayın Coşkun  Hekimoğlu na ve tüm belediye çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim. Gelinen noktada Arhavi her zaman her şeyin daha iyisine layıktır diyoruz. Arhavi’de tenis’e ve bu spora hep birlikte sahip çıkacağız, geleceğin, kortların tenis yıldızları neden Arhavi’den çıkmasın. Herkesi turnuvalarımıza bekliyor saygılar sunuyorum.” dedi.