Metin Lokumcu ailesi ve dostlarından çağrı: Duruşmaya katılmıyoruz

0
102

Metin Lokumcu ailesi ve dostları 24 Aralık günü görülecek duruşmaya katılmama kararı aldı.

31 Mayıs 2011 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da gerçekleştirdiği mitingi sırasında gerçekleşen protestolarda polisin biber gazlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun katillerinin yargılanacağı dava 9 yıl sonra, 24 Aralık günü Hopa’da görülecekti.

Davanın önce Hopa’dan kaçırılmak istenmesi, arkasında da duruşma yerinin bir türlü açıklanmaması üzerine Metin Lokumcu ailesi ve dostları bir çağrı yayınlayarak duruşmaya katılmayacaklarını açıkladılar.

Yapılan çağrıda: “Babamız, aile büyüğümüz, öğretmenimiz, kıymetlimiz Metin Lokumcu’nun öldürülmesinin üzerinden tam 9 yıl 6 ay 20 gün geçti.

Hopa 2 Asliye Ceza Mahkemesi duruşma gününü 24 Aralık Perşembe olarak ilan etmiş, ardından da “güvenlik” gerekçesiyle başka bir şehre “nakli”ni istemişti. “Adalet Bakanlığından cevap yazısı geldi gelecek” belirsizliği içinde günler günleri takip etti. Artık duruşmaya 3 gün var. Bu süreçte ne Bakanlık ne de Mahkemeden bilgi alabildik.

Gerek davamızın Hopa’dan kaçırılma teşebbüsünün, gerekse 24 Aralık’ta duruşmanın yapılıp yapılmayacağı konusundaki belirsizliğin, tam da bu nedenle, yani Metin Lokumcu’nun sadece ailesi, arkadaşları değil, Metin Lokumcu şahsında bu davanın simgeledikleriyle dayanışma göstermek isteyen tüm dostlarımızın katkısını ve katılımını engellemek için yapıldığını elbette biliyoruz.

Bu vesileyle ve bir kez daha davanın, hukuk kurallarına da uygun olarak, Metin Lokumcu’nun öldürüldüğü yerde, Hopa’da devam etmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

Biliyoruz ki davanın görüleceği yer kesinleşmediği sürece, Hopa’daki duruşmanın bu gerekçeyle doğrudan/hiç başlamadan ertelenmesi kuvvetle muhtemel.

Düşündük taşındık, hem salgın günlerinde olduğumuzu ülkenin değişik şehirlerinden gelecek aile büyüklerimizi ve tüm dostlarımızı düşünerek, hem mahkemeye ilişkin bu belirsizlik sonlanmadan, o şehirden bu şehre o mahkemeden bu mahkemeye sürüklenmeye itirazımızın ve bu keyfiliğin/ bu hukuksuzluğun görünür olması için duruşmaya gitmeme kararı aldık.

9 yıldır, savcılıktan, idari yargıya, Anayasa Mahkemesi’nden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne çalmadığımız kapı, başvurmadığımız hukuki mekanizma bırakmadığımızı bilen dostlarımız, bu duruşma için aldığımız kararın da, adaletin sözde değil gerçekte tecellisi için atılmış bir adım olduğunu bilecek ve anlayacaktır.

Bizler, hak aramayı Metin Hoca’dan öğrenenler olarak; tüm dostlarımızı çağrımıza kulak vermeye ve 24 Aralık duruşmasına katılmamaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.