Milli Eğitim Müdürlüğü Hopa Halkevi’ni ihbar etti, savcılık takipsizlik verdi: “Eğitim faaliyeti suç unsuru değil”

0
135

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 13 Eylül 2019 tarihinde Hopa Halkevi’nde “kanuna aykırı eğitim faaliyeti yapıldığı”nı öne sürerek ihbarda bulundu. Suç duyurusunu inceleyen başsavcılık “Eğitim faaliyeti suç unsuru değil” diyerek kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 13 Eylül 2019 tarihinde Hopa Halkevi’nde “kanuna aykırı eğitim faaliyeti yapıldığı”nı öne sürerek ihbarda bulundu.

Soruşturma evrakında ihbar konulu yazıya, çocuklara yönelik koro, tiyatro, drama, eğlenceli bilim, yaratıcı yazarlık, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet, modern dans ve yaratıcı işler başlıklı ders içerikleri gösterildi.

artvin hopa halkevi

“Eğitim faaliyeti suç unsuru değil”

Başsavcılığın verdiği takipsizlik kararında, gerçekleştirilen eğitim faaliyetinin suç unsuru olmadığı şu ifadelerle anlatıldı:

Şüphelilerin işlediği iddia edilen suça dair eylemlerin müzik ve resim olarak sanatsal, satranç olarak bilimsel olduğu, bu faaliyetlerin devlet idaresi tarafından kamu gücü kullanılarak verilen ya da devlet idaresi tarafından kişi, kurum, kurs, sivil toplum kuruluşu gibi unsurlara izin verilerek yaptırılan bir faaliyet olmadığı, bu sayılan etkinlik ve faaliyetlerin sıradan bir vatandaş tarafından da çocuklara veya bireylere öğretilebileceği, günümüz şartlarında sosyal medya üzerinde çok rahatlıkla bu faaliyetlerin yapıldığı, bu hali ile gerçekleştirilen faaliyet, etkinlik ve eylemin kanun maddesinde tanımlanan suç unsurlarına uymadığı anlaşılmaktadır.

Gerekçenin ardından kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi.

Daha önce de Ankara’da 4 Halkevi şubesi, “eğitim faaliyetleri” gerekçe gösterilerek mühürlenmiş daha sonra açılan tüm idari davalar kazanılmış ve şubeler bir bir açılmıştı.

hopa okumuz insan 2 1