Murgul Belediye Başkanı Çavuş, siyanür havuzu için ikna turlarında: 6 yılda ne değişti?

0
109

Murgul halkının 6 yıl önce durdurduğu siyanür havuzu projesi yeniden gündeme geldi. Projeye 2014’te karşı çıkan belediye başkanı, şimdi halkı ikna etmeye çalışıyor.

Artvin’in Murgul ilçesine siyanür havuzu kurma projesi 6 yılın ardından yeniden tartışılıyor. AKP’li belediye başkanı Hasan Çavuş, 2014’te Murgul Siyanüre Hayır Platformu’nun direnişi ile geri çektirilen projeyi yeniden gündeme getirerek halkı ikna çabasına girişti.

Murgul bölgenin çöp kutusu yapılacak

Murgul’a siyanür havuzu yapılmasına yönelik proje 6 yıl sonra yeniden gündeme geldi. Proje 2014’te halkın tepkisinin üzerine geri çekilmişti. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş, başta Cerattepe olmak üzere bölgede çok sayıda kıymetli metal madeni işletiyor. Ancak bölgede çıkarılan cevheri işleyeceği bir siyanür havuzu bulunmuyor. Murgul’un Damar köyüne kurulacak siyanür havuzu ile bölgedeki cevherlerin burada işlenmesi planlanıyor.

Proje ilk kez ortaya atıldığında yalnızca Murgul Siyanüre Hayır Platformu değil dönemde de belediye başkanı olan AKP’li Hasan Çavuş da projeye karşı çıkıyordu. Ancak Çavuş, 6 yılın ardından projeyi sahiplenerek halkı ikna çabasına girişti.

Çavuş ile görüşen Murgul Siyanüre Hayır Platformu, görüşmelerini Facebook sayfası üzerinden yaptıkları açıklama ile duyurdu. Çavuş’un görüşmede, şirketin herhangi bir talebi olmadığını, Murgul’da istihdamı sağlamak için bu sorumluluğu Belediyenin aldığını savunduğu aktarıldı.

Çavuş siyanür havuzlarında sorun görmemiş

Çavuş, platform üyeleri ile yaptığı görüşmede ilçe encümeni ve muhtarlarla birlikte Bergama ve Lapseki’deki siyanür tesislerini gezdiğini ve kendi gözlemlerince hiçbir problem olmadığını söyledi.

Platform üyeleri, bu gezinin ne kadar tarafsız olduğunu, şirket yetkilerinin ne kadar tarafsız bilgi aktarabileceklerini sorduklarında, Çavuş ve ilçe encümeni, yapılan teknik gezilerde yanlarında bilirkişi ve bilimsel bilgiye sahip tarafsız kişilerin mevcut olmadığını, yapılan gözlemlerin kendi gözlemleri olduğunu belirtti.

Sanki Cengiz’in sözcüsü

Görüşmede, projeye dair Cengiz Holding tarafından bir işlem yapılmadığını, siyanür havuzunun bizzat belediyenin talebi olduğunu belirten Çavuş, tamamen belediye başkanı ve ilçe encümeninin istekleri doğrultusunda konunun gündeme geldiğini savundu.

Platform üyeleri, görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Ortada şu anda hâlihazırda bir proje olmadığı gibi belli bir programları ve altyapılarının mevcut olmadığını beyan ettiler. Yine tüm inisiyatifin belediye başkanı ve ilçe encümeni tarafından götürüleceği beyan edildi. Söz konusu şirketin ne zaman devreye gireceği bilinmiyor.”WhatsApp Image 2020 09 30 at 00.15.08

2014’teki direnişin ardından Eti Bakır AŞ, bölgedeki madenlerde siyanürle üretim yapılmayacağını duyurarak, kararı imza altına almak zorunda kalmıştı

Halkı ikna edebilirsek…

“Çavuş, ‘şirketin şu anda herhangi bir talebi yoktur, kendi inisiyatifimizle halkı ikna edebilirsek ve sağlıklı olduğu konusunda halk ikna olursa tesisin kurulması gündemdedir’ dedi, halk istemezse kurulmayacağını söyledi. Ayrıca kurulacak olan tesisin güven ve kontrol mekanizmasını belediye tarafından kurulacak olan komisyonun denetleyeceğini söyledi. Bunun yanında şirketle konuşulan konular hakkında herhangi bir fikir alışverişi yapılmadığını da belirtti.”

Halk Cengiz’e güvenmiyor

Platform üyeleri Belediye Başkanı Çavuş’un “gezerek gördüm” dediği tesislerin hiçbirinin Cengiz Holding’e ait olmadığını, Cengiz Holding’in tesis kurduğu bölgelerde halkın ciddi şikayetlerinin olduğunu belirterek, Damar’da kurulacak tesis konusunda da şirkete güvenmediklerini belirtti.