ÖDP Artvin: Bu krizde böyle yaşanmaz

0
591

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Artvin İl Başkanlığı adına Sercan DEDE, krize vurgu yaparak insanca yaşanabilecek bir asgari ücret talebiyle bir açıklama gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada:”Türkiye ekonomik krizden geçiyor. Kriz en çok emeğiyle geçinenlerin hayatını vuruyor!

Krizin sorumlusu iktidar bir avuç sömürücünün, şirketlerin patronların yanında saf tutuyor! Kendi lükslerinden hiçbir şeyi eksik etmeyip, maaşlarına zam üstüne zam yaparken emekçilere kemer sıkma dayatılıyor!

Yeni vergi ve zamlarla emekçiden alıp patronlar kurtarılıyor. İşçiler işten atılıyor! Faturalarımız her geçen gün katlanıyor. Hayat pahalılığı ve enflasyon emekçinin cebindeki üç kuruşu da alıyor! Böyle bir dönemde asgari ücret belirlenirken krizin yarattığı sonuçlar dikkate alınmalı, işçileri krizden koruyacak özel tedbirler alınmalıdır.

Asgari ücret insanca yaşanabilecek bir ücret olmalıdır!
Asgari ücret artışları hesaplanırken TÜFE endeksi değil, gıda fiyatlarının daha fazla ağırlığı bulunan yoksulların tüketim sepeti temel alınmalıdır. İşçilerin emekleri ile sağlanan refahtan işçilere pay verilmelidir.

Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir. Bunun için DİSK’in önerdiği 2800 TL net asgari ücret talebi kabul edilmelidir.

Bu KRİZDE BÖYLE YAŞANMAZ
Asgari Ücret İnsanca Yaşanabilecek Ücret Olsun.” ifadelerine yer verildi.