Ödüllü Zekâ Oyunları Yarışması “Oyun 2016” Başladı

0

ARTVİN – Artvin’de zekâ oyunları meraklıları ödüllü zeka oyunları yarışması “Oyun 2016”başladı. Toplam 24 Bin TL ödüllü zeka oyunları yarışması “oyun 2016” 12 Ekim’e kadar devam edecek.

İnsanlarımızın düşünme, mantık yürütme ve problem çözme alışkanlıklarını ve yeteneklerini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Zekâ Vakfı tarafından düzenlenen “OYUN 2016”ya yaş ve eğitim sınırlaması olmadan dileyen herkes katılabiliyor.

Bu yıl toplam ödül 24 Bin TL

Her yıl binlerce kişinin yarıştığı; ODTÜ, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın desteklediği “OYUN 2016” Türkiye 21. Zekâ Oyunları Yarışması eleme sınavı 5 Ekim 2016 Çarşamba günü web sitesi (oyun. tzv. org.tr) üzerinden online olarak başladı ve 12 Ekim’e kadar devam edecek.

Yarışmanın yarıfinali ise 2 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 13.00 ile 3 Kasım 2016 Perşembe günü saat 13.00 arasında TZV web sitesi üzerinde yapılacak. Yazılı Final Sınavı ise 24 Aralık 2016 Cumartesi günü 13.00-15.00 saatleri arasında yapılacak. Ödül töreni de aynı gün ve yerde saat 19.00’da yapılacaktır. Yarışmanın soruları, hem ülkemizde hem de yurt dışında zekâ, matematik, mantık soruları ve oyunlarıyla tanınan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor. Yarışma; 2 (iki) aşamada gerçekleştirilecek sınavlardan sonra 24 Aralık 2016 Cumartesi günü yapılacak final sınavı ve ödül töreni ile son bulacak. 

Yarışma Bilgileri ve Koşullar

Yarışma, Çocuklar (14 yaş altı, 2003 ve sonraki yıllarda doğanlar), gençler (14-21 yaş arası, 1995-2002 yıllarında doğanlar) ve yetişkinler olmak üzere (21 yaş üstü, 1994 ve önceki yıllarda doğanlar) üç kategoride yapılmakta. Toplam ödül 24,000 TL’dir. Yarışma sonunda her kategorinin birincisine 5,000, ikincisine 2,000, üçüncüsüne 1,000’er TL ödül verilecektir. Ayrıca; Her kategoride ilk 10 dereceye girenlere şilt ve kitap/dergi vb. eğitim ürünleri. Final sınavına katılım hakkı kazananlara Başarı Belgesi, Yarı Final sınavına katılım hakkı kazananlara Başarı Belgesi (elektronik). Eleme Sınavına katılanlara Katılım Belgesi (elektronik) verilecektir.

Yarışmaya TZV web sitesi üzerinden kayıt olunacak ve gerekli bilgiler girilecektir. Yanlış bilgi -hangi aşamada olursa olsun- diskalifiye nedenidir. Kayıt tutarı 10 TL’dir.

Eleme, Yarı Final ve Final sınavları 5 ortak soru ve 5 kategoriye özel soru olmak üzere toplam 10’ar sorudan oluşmaktadır.

Yarışmacılar Eleme ve Yarı Final sorularını belirtilen tarihler içinde herhangi bir süre kısıtlaması olmadan tek başlarına çözüp sisteme gireceklerdir. Sorular cevaplanırken ara verilebilir, belirtilen süreler içinde kalınan yerden devam edilebilir veya cevaplar değiştirilebilir. Eleme ve Yarı Final sonuçları TZV web sitesinde yayınlanacak, başarılı olan yarışmacıların davet mektupları internet üzerinden yollanacaktır. Yarışmadaki her türlü soru, oyun ve fikre ait telif hakları Türkiye Zeka Vakfı’na aittir. Yazılı izin alınmadan alıntı ya da uyarlama yapılamaz. Türkiye Zeka Oyunları Yarışmalarında soruların çözümleri açıklanmamaktadır. Türkiye Zeka Vakfı yarışma koşullarında ve takviminde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Yarışmaya katılanlar bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.