Öğrenciler Barajlar Müzesine teknik gezi düzenledi

0
99

Enerji Verimliliği Haftası Kapsamında Deriner Santrali ve Baraj Müzesine teknik gezi düzenlendi.

Her sene Ocak ayının ikinci haftasında kutlanmakta olan Enerji Verimliliği Haftası münasebetiyle 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin işletme hâlindeki en yüksek barajı olan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile Baraj Müzesine teknik gezi düzenlendi.

Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Programı ve Artvin Meslek Yüksekokulu Makine Programı öğrencileri ile akademisyenlerin katıldığı programda Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali Müdürü Aziz Cengiz ve teknik ekip tarafından elektrik ve mekanik sistemlerin çalışması, genel enerji üretim süreci ve Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin ülkemiz enerji üretimindeki önemi konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Teknik gezinin ikinci aşamasında ise Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin gövdesi üzerinde yer alan Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen Baraj Müzesi gezildi. Teknik gezide DSİ 26. Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürü Ebutalip Bilgili ilimizde kurulu diğer hidroelektrik santraller konusunda ayrıntılı bilgiler aktardı.