Onlar jandarmayla, polisle geldiler; biz Atabarı ile onları geri göndereceğiz

0
553

ARTVİN-Artvin halkı ve esnafı Artvin’de 25 yıla yakın süredir devam eden madene karşı mücadelenin bundan sonrada devam edeceğini ifade ederek iki gündür polis ve jandarma müdahalesi sonucu yaşanan olaylara ilişkin ulusal medyada çıkan haberlere tepki gösterdi.

Artvin esnafı ve vatandaşlar Cerattepe’de çıkarılması planlanan madene karşı mücadelelerinin yaklaşık çeyrek asrı bulduğunu ifade ederek Artvin halkının burada yaşam ve yaşam alanlarının korunması hakkını savunulduğunu söylediler.

Artvin’de yaşayan Kenan Okur yaşanan olayları Artvin halkının hak etmediğini, Artvin halkının vatanını milletini polisini seven vatandaşlar olduğunu söylerken Artvin esnaflarında Melih Çakmak ise yaşanan olaylardan halkın hak etmediği ölçüde olumsuz olarak etkilendiğini söyledi. Çakmak “ Bizin tek amacımız yaşam hakkımızı yaşam alanlarımızı savunmak. Bunu yaparken hiçbir rant yaşamın önündeki değer olarak ifade edilemez. Bize dayatılan şey asla kabul edilemez. Sadece bir tek isteğimiz var. Burada yaşayan insanların yaşamlarına, düşüncelerine saygı göstersinler” dedi.

Artvin’de yıllardır fotoğrafçılık yapan Muammer Güngör maden söz konusu olmadan önce Artvin’in huzur içinde olduğunu ifade ederek “Bu maden geldi huzurumuz kalmadı. Bu maden hemen başımızda. İçe sularımız oradan geliyor. Artvin zarar görecek. Bizim tepkimiz buna. Biz terör filan değiliz. Biz devlete de karşı değiliz. Biz madene karşıyız. Birilerinin çıkarına karşıyız. Mücadelemiz budur. Maden çıkarsa Artvin mahvolacak” diye konuştu.

Artvin’in en eski matbaa sahiplerinden Okan Sezgin ise 25 yıldır Artvin halkının birlik ve beraberliğini bozmadan madene karşı mücadele verdiğini belirtti. Sezgin “İki gündür hiçbir esnaf dükkânını açmadı. Ne zararından, ne manav çürüyen mallarından, ne fırıncı ekmeğinden nede bir başkası başka bir şeyden yakınmayarak madenin çıkmaması için mücadele veriyor. Artvin’de referandum yapılsın, sorunsun halka. Biz Artvin’de yaşıyoruz, Artvin’de yaşamaya devam edeceğiz. Onlar jandarmayla, polisle geldiler. Biz Atabarı ile onları geri göndereceğiz” dedi.

Nazım Öztürk’de 34 yıldır Artvin’de böyle bir olaya tanıklık etmediklerini belirterek “Hiçbir vatandaşımızın polisle, askerle karşı karşıya geldiğini görmedim. Biz iki gündür biber gazı yedik. Biz direniş yapıyoruz ama direnişimiz Artvin’de yaşamak istiyoruz diye. Birileri orada Artvinli yoktu, dışarıdan geldiler diye konuşuyor. Benim yanımda duran insanların hepsi Artvinli benimle burada yaşayan insanlar” dedi.

Elif Avcı ise Artvin’de doğup büyüdüğünü belirterek “Doğanın herhangi bir şekilde insan eliyle zarar görmesine karşıyım. Ben doğayı gezi parkında yada başka bir yerde öğrenmedim. Ben Artvin’de yaşıyorum ailemden öğrendim. Burası gezi parkına benzetiliyor ama aynı şey değil. Biz yıllardır burada mücadele ediyoruz. Benim doğa sevgili kimse bir şeylere alet edemez. Bu konuyla ilgili akıl almaz haberler çıktı. Biz Artvin’i niye severiz. Doğası suyu güzeldir, karışıklık yoktur. Bunlar olmadıktan sonra Artvin’de yaşamanın anlamı yok” diye konuştu.

Ilgın Seyhan’da Artvin’i ve Cerattepe’yi çok sevdiğini belirterek “Artvin’de çok güzel bir doğamız var onu da kabul katletmek istiyorlar. Yandaş medyanın yatığı tüm haberleri kınıyorum. Burada Artvin ve ilçelerinden gelen insanlar var. Bunların dışında kimse yok. Davamızda sonuna kadar haklıyım” ifadelerine yer verdi.

Bu vatandaşlarımızın dışında görüşünü beyan” Akınlar Kırtasiye Sahibi Hakan Akın, Menekşe Tuhafiye Sahibi Osman Nuri Çoruh, Mesut Aksoy, Levent Yılmaz, Kenan Okur, Turhan Beken ve daha çok sayıda Artvinlide madene karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirterek yetkililere seslenerek bu doğa katliamının önüne geçmelerini istediler.