Organik Çay’a Geçiş 1 Yıl Ertelendi

0
460

ARTVİN-Arhavi’de geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Organik Çay’a geçiş karar aldıklarını açıklayan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Çay kur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ufukta referandumu görünce bir hafta önce aldıkları karardan vazgeçerek Organik Çay’a geçişin bir yıl ertelendiğini duyurdular.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla facebook sayfasından yaptığı açıklamada şunları söyledi:” Değerli hemşerilerim Tarım bakanlığı bir süreç dâhilinde organik çay üretimine geçme kararı almıştı. Sizler bazı endişe ve kaygılarınızı iletmiştiniz.
Müsteşarımız Nusret Bey ve Çay kur Gen müd. İmdat bey Başta olmak üzere yetkililerin ve sizlerin iştirak ettiğiniz Arhavi’de bir toplantı gerçekleştirdik. En son aldığım bilgiye göre organik çay üretimine geçiş bir yıl ertelenmiştir. Çay üreticilerimiz için hayırlı olsun” dedi.

Arhavi’de yapılan Organik Çay’a geçiş bilgilendirme toplantısına CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’in davet edilmemesine de vatandaşlar ve STÖ’leri tepki gösterirken Bayraktutan’da Bakan Çelik’e neden davet edilmediğinin kamuoyuna açıklanması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Organik Çay’a geçişin karşısında olmadıklarını söyleyen Çay üreticileri de bu sürecin belli program doğrultusunda işletilmesinin önemine değinerek, alınan karar ile başta özel çay fabrikaları olmak üzere peş peşe mağduriyetleri yaratacağını, kaçak çay akışının hızlanacağını, üreticinin de ciddi anlamda mağdur olacağını söyleyerek yapılan toplantıda tepkilerini dile getirdiler.

Alınan karar bir süreliğine de olsa Çay üreticilerini rahatlatırken, 1 yıllık süre içinde program ve bilgilendirmenin iyi yapılması ve mağduriyetlerin yaratılmaması için önlemlerin şimdiden alınmaya başlanmasının da önemine değindiler..