Partilerin Artvin adayları belli oldu

0
586

24 Haziran erken seçim milletvekili aday listeleri açıklandı. İşte 24 Haziran seçimlerinde partilerin Artvin adayları

AK Parti
Ertunç Erkan Balta
Muzaffer Çorbacı

CHP
Uğur Bayraktutan
Yalçın Emiralioğlu

İYİ Parti
Filiz Akyüz
Kamil Aksu

HDP
Recep Demirci
Emin Ekinci

MHP
Okan Aktaş
İsmihan Özcihan

Saadet Partisi
Salih Berber
Gültekin Soydan

24 HAZİRAN SEÇİM TAKVİMİ
YSK 24 Haziran milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili bir takvim yayımladı. Buna göre 22 Mayıs tarihinde yurt içi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleşiyor. 26 Mayıs tarihinde milletvekili geçici aday listeleri yayımlanacak.

30 Mayıs’ta birleşik oy pusulalarının basımı ve milletvekili kesin aday listelerinin ilanı gerçekleştirilecek.

YURTDIŞINDA SEÇİM ERKEN BAŞLAYACAK
YSK’nın takvimine göre gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemleri 7 Haziran Perşembe günü başlayacak. Yurtdışında oy verme işlemleri 19 Haziran Salı günü sona erecek. Cumhurbaşkanlığının seçiminin 2. tura kalması durumunda yurtdışında oy verme işlemleri 30 Haziran’da başlayacak ve 4 Temmuz’da sona erecek.

24 HAZİRAN OY VERME GÜNÜ
Türkiye’nin tüm illerinde, ilçelerinde, köylerinde vatandaşlar 24 Haziran günü sandığa gidecekler ve hem milletvekili hem de cumhurbaşkanlığı için oy kullanacaklar. Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda tamamlanmazsa 8 Temmuz Pazar günü ikinci tur oylaması için vatandaşlar yine sandığa gidecekler.

PROPAGANDA VE SEÇİM YASAKLARI
Propaganda serbesti ve 14 Haziran Perşembe günü başlayacak ve aynı tarihte bazı seçim yasakları da devreye girecek. Liderler 17 Haziran Pazar gününden itibaren radyo ve televizyonlarda propaganda konuşması yapabilecekler.