Posof Şavşat Yolu Çalışmaları Başlıyor

0
647

ŞAVŞAT – Posof Belediyesi ve Posof Kaymakamlığı’nın girişimleriyle başlanan Posof-Şavşat yol yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, çalışmaları yerinde incelemek üzere Arsiyan dağına gitti. Arsiyan dağında Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ile bir araya gelen Başkan Öztürk, yolun Şavşat bölümünde yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Şavşat bölümündeki yollarda sadece genişletmelerin yeterli olacağını söyleyen Başkan Öztürk; “Biz belediye olarak elimizden geldiği kadar çalışmaları başlatıyoruz. Yapılacak olan yolun Posof ve Şavşat’ın çok eskilerden bu yana gelen dostluğunu pekiştireceğini düşünüyorum. İnşallah en kısa zamanda çalışmaları tamamlayıp bu yolu hizmete sunarız” dedi.

Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Ilgar Dağı’na mahkûm edildik

Posof Kaymakamlığı ve Posof Belediyesi’nin ortak girişimleri sonucu İl Milletvekili Orhan Atalay’ın desteği ve İl Özel İdaresinin programa almasıyla yol iyileştirme çalışmaların başlatıldığını belirten Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, “İyileştirme çalışması yapılan Posof -Şavşat yolumuz yaz aylarına yönelik turizm amaçlı bir yoldur. Serhat ilçemizin tek çıkış noktası Ilgar Dağı Geçidi’dir. Sınırı bekleyen ilçe halkı olarak yılardır Ilgar Dağı’nın arkasında adeta mahkûm edildik. Ülkemizin hiçbir ilçesi bizim gibi tek bir yol güzergâhına mahkûm edilmemiştir” dedi.

Ulgar konuşmasının devamında, yol ile ilgili bazı menfaat gruplarının engellediğini ileri sürerek, “İlçemize bağlı Kol köyümüze 15 kilometre mesafeli Şavşat yolunu açtırmak için yıllardır çalışmamıza rağmen bazı menfaat gurupları kişisel menfaatleri uğruna bu yolun yapılmasına engel olmaya kalktılar. Zor kış şartlarında alternatif yolu olmayan bölge halkı da ilçemizi terk edip büyük şehirlere göç ettiler. Kişisel menfaatler ön planda olmasaydı belki de bu kadar göç vermezdik. Geç kalınmış bu yolun yapımında emeği geçen başta İl Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Orhan Atalay’a, İl Valimize, İlçe Kaymakamımıza, İl ve İlçe Özel İdare Müdürlüğü personeli ve İl genel meclis üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Çalışma yapılan yolu birlikte denetleyen Şavşat ve Posof Belediye Başkanları yaptıkları incelemenin ardından birlikte hatıra fotoğrafı çekildiler.