Rize’de Binlerce Kişi Hamsi Festivalinde Buluştu

0

RİZE- Rize Belediyesi ve Rize Kadınlar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) işbirliği ile “Martı Çığlıklarındaki Gri Lezzet” sloganıyla Rize’de bu yıl ilki düzenlenen 1. Hamsi Festivali Rize sahilinde renkli görüntülere sahne oldu.

Festivalin açılışı Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ile Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap ve protokol üyelerinin sahneden temsili olarak balık ağı atmaları ile başladı.

Rize sahil dolgu alanı Kültür Park Önü’nde Rize Belediyesi ve Rize Kadınlar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) işbirliği ile gerçekleştirilen “Martı Çığlıklarındaki Gri Lezzet” 1. Hamsi Festivalinde 2.5 ton hamsi mangal yapılarak alanı dolduran binlerce vatandaşa ücretsiz ikram edildi. Bir gün öncesinden başlayan festival hazırlıkları kapsamında Rize Belediyesi çalışanları ile gönüllülerden oluşan 150 kişilik ekip 2.5 ton hamsiyi sabaha kadar ayıkladı.

Sabahın erken saatlerinde kurulan mangallarda görevliler tarafından pişirilen hamsiler vatandaşların ilgi odağı oldu. İçerisinde çeşitli yarışmalarında yer aldığı organizasyonda binlerce kişi kurulan mangalların başında kendilerine ikram edilen Hamsi ekmekten alarak organizasyon çerçevesinde yapılan yarışmaları izledi. Festivale Trabzon başta olmak üzere İstanbul ve Rize’nin ilçelerinden de katılım oldu.

RizeHamsiFestivali2FESTİVALDE KIYASIYA YARIŞTILAR

Organizasyon içerisinde Hamsi kesme ve Hamsi yeme yarışması yapılırken, Hamsi kesme yarışmasının başlama startı Rize Protokolünün Hamsi kesmesi ile başladı. Yapılan yarışmalarda Hamsi kesme yarışmasını Fatma Arslan kazanırken, Hamsi yeme yarışmasının birincisi ise Adem Deniz isimli vatandaş oldu. Düzenlenen festivalde ayrıca Rize’nin yerel sanatçıları sahne alırken, yöresel sanatçı halk şairleri Osman Efendioğlu ile Ahmet Çakar’ın atma türkü eşliğinde atışması vatandaşların eğlenceli saatler yaşamasına neden oldu.

FESTİVALİMİZE KATILAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ev sahibi olarak düzenlenen festivalde konuşma yapan Rize Belediye BAŞKANI Prof. Dr. Reşat Kasap: “Rize Belediyesi olarak alışılmışın dışında standart belediyeciliğin yanında Kültürel etkinliklere olabildiğince yer vermeye çalışıyoruz. Bir Belediyenin görevi sadece yol, su, kanalizasyon v.b. çalışmalar yapmak değil. Tabi ki onlar bir belediyenin yapması gerekenler. Belediyeler aynı zamanda vatandaşlarımızı bir araya getirerek kaynaşmayı sağlamalıdır. Bizde bu yolda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İnşallah bu yıl 1.’sini düzenlediğimiz Hamsi Festivalimizi ilerleyen yıllarda daha geniş kapsamlı bir şekilde düzenlemeyi düşünüyoruz. Kış aylarında olmamıza rağmen bahar havasında gerçekleştirmiş olduğumuz bu organizasyonumuza İstanbul, Trabzon ve çevre ilçelerimizden katılımın olması bizleri son derece memnun etmiştir. Festivalimizde bize destek Rize Kadınlar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER), yeni kurduğumuz Rize Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi çalışanlarına ve bu alanın dolmasına vesile olan buraya gelen tüm hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

KARADENİZ’İN SİMGESİ HAMSİ’Yİ İLERİKİ NESİLERE TAŞIMALIYIZ

Festivale katılan Rize Milletvekili Hasan Karal yapmış olduğu konuşmasında: Bugün burada sergilemiş olduğunuz bu birlik ve beraberliğin Rize’mizin çok daha güzel günlere kavuşmasına zemin oluşturmasını Allah’tan temenni ediyorum. Rize Belediyesi ve aynı zamanda diğer paydaşlarının ortaya koymuş olduğu bu organizasyonda sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyduğumu sizlere ifade ediyorum. Bugün burada bizleri bir araya getiren en büyük etkenlerden biriside Karadeniz’in sembolü Hamsi’dir. Hamsi’nin Karadeniz üzerindeki sembolik anlamını bizden sonraki nesillere de taşıyarak sahip çıkmalıyız. Bölgemizin kültürel değerlerini ortaya çıkarmak adına düzenlenen bu organizasyonda emeği geçen başta Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Rize Valisi Ersin Yazıcı: Rize Belediyemizin ilin kültürel değerlerini öne çıkartarak böyle bir sosyal etkinlik düzenlemesi gerçekten manalı bir belediyecilik anlayışıdır. Rize Belediyesinin bu gün burada binlerce kişiyi bir araya toplaması ve sizlerle birlikte vakit geçirecek olmamız bizleri de mutlu etmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.