Rüzgârın Hatıraları Galası Artvin ve Arhavi’de

0
1387

Hayati Akbaş

ARTVİN-Bir Özcan Alper filmi daha Artvin’de seyirciyle buluşuyor. ’Rüzgârın Hatıraları gala gösterimi Artvin ve ilçelerinde de yapılacak. Artvin’in yetiştirdiği ve çektiği filmlerle birçok ödül alan sinemanın önemli isimleri arasında adı anılmaya başlanan genç Yönetmen Özcan Alper, Gala sonrası söyleşide bulunacak.

Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi Salonu’nda 7 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 18.30’da ve 8 Aralık Salı günü’de Arhavi Pembe Köşk sinemasında Saat 18.00 ve 21.00’de gösterimi yapılacak film Artvinli ve Hopa ve Arhavi’li sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Kendisi de Artvinli olan ve daha önce Artvin’de çektiği “Sonbahar” filminin galasını da Artvin’de yapan Özcan Alper, memleketine olan sevgisini yaptığı güzel işlerle gösteriyor. Film Gala gecesine filmin oyuncuları Onur Saylak, Sofya Khandamirova, Mustafa Uğurlu ve Tuba Büyüküstün, Ebru Özkan, Murat Daltaban, Menderes Samancılar katılacak.

Film, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, çevirmen ve ressam olan Aram’ın siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alıyor. Karadeniz’deki Sovyet- Gürcistan sınırında yer alan bir orman köyünde sıkışıp kalan Aram için bu kaçış, çocukluğuna dair kayıp zamanın izlerini aramaya dönüşüyor.

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ’Rüzgârın Hatıraları’ filmi izleyiciyle buluşmuş, Yönetmen Özcan Alper yapılan söyleşide film hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

RuzgarinHatiralariAfis

Çekimleri Gürcistan’da yapılan filmin senaristi, aynı zamanda yönetmeni de olan Özcan Alper, filmin çocukken dinlediği ’Soğuk Savaş’ dönemi hikayeleri, Aram Pehlivanyan’ın şiiri, Türkiye’den kaçarken, ölürken bile Karadeniz’in kıyısında Türkçe radyo dinlemesi, Nazım Hikmet’in Varna’dan yazdığı şiirler gibi olaylarla kafasında geliştiğini kaydetti.

Alper, o yıllardaki otoritenin bugün de devam ettiğini belirterek, son olarak Can Dündar ve gazetecilerin tutuklanmasının buna örnek olduğunu söyledi. Alper, “Geçmişteki gibi otoriter rejimler bugün de entelektüelleri susturmaya çalışıyor. Can Dündar ve gazetecilerin tutuklanması bu yüzden. Ama görüldüğü gibi başarılı olamıyorlar. 70 yıl sonra, 100 yıl sonra bu filmler ortaya çıkıyor, kitaplar yazılıyor” dedi.

Film Galası biletleri Artvin’de Cennet Pastanesi, Limit Pub ve Joven Cafe’de ve Hopa’da da Babil Cafe’de (Teknosa üstü) tedarik edilebilir.

Filmin Yönetmeni Özcan Alper Gala öncesi İstanbul’da ziyaretlerde bulundu. İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar’ı da Vakıf merkezinde ziyaret eden Alper, Başkan Bekar’a film çekimleri ve konuları ve gösterimlerle ilgili bilgiler verdi.

Vakıf Başkanı Hakan Bekar’da Özcan Alper’e Özverili çabaları ve çalışmaları için teşekkür ederek, İstanbul’da bulunan Artvinliler olarak her zaman yanlarında olduğunu ifade ederek ziyaret için teşekkür etti.