“Sadece Diktatör” yüzlerce katılımla Artvin sokaklarında oynandı

0
736

Barış Atay’ın tek kişilik oyunu “Sadece Diktatör”e önce valilik tarafından izin verildi sonra hukuksuzca yasaklandı.

Barış Atay’ın Artvin Halkevi tarafından Artvin İl Özel İdaresi’ne ait Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi planlanan oyunu için tüm izin başvuruları 2 Ocak tarihinde tamamlandı. Fakat 2 Ocak tarihinde Artvin Valiliği’nin oyuna izin vermesine rağmen oyunun sahnelenmesi Artvin İl Özel İdaresi tarafından engellendi.

Daha önce oyunun sahnelenmesi için izin veren Artvin Valiliği bu akşam resmi internet sitesinden oyunun il genelinde yasaklandığını duyurdu. Yapılan basın açıklamasında “2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/h maddesi , 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 32/ç Maddesi hükmü uyarınca Valilik Makamının 12.01.2018 tarihli onayı ile; sadece diktatör adlı oyunun gösterimi ile ilgili İlimiz Merkez ve İlçelerinde verilen izinler kaldırılarak söz konusu oyunun gösterimi yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

İçeriği nedeni ile sahnelenemeyeceği bildirilen oyun için oyunun başlamasına 1 saat kala salonun önünde toplanan kalabalık polis ekipleri tarafından salona alınmadı. Salona alınmayan yüzlerce izleyici alkışlarla olayı protesto ederek Artvin Valisi’ne ‘Vali istifa’ ve ‘Tiyatro Hakkımız Engellenemez’ sloganları ile tepki gösterdi. Saat 18:00’da sahnelenecek oyun için 1 saat öncesinden salonun önünde toplanan kalabalık saat 20:00’da gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından salonun önünden ayrıldı.

AÇIKLAMA YAPMAK ABESLE İŞTİGAL

Gösterisi için salona sokulmayan Barış Atay durum hakkında açıklama yapmanın normal olmadığını dile getirerek “Artvin’i hep uzaktan izliyorduk, uzaktan dayanışıyorduk, burada sizinle birlikte olmak mükemmel bir şey, farklı bir gurur. Bütün dostlar hep birbirine benzer şeyler söyledi aslında bu durumlar ilgili açıklama yapmak çok abesle iştigal. Oyunu burada oynayalım desek, aslında bu polis arkadaşlarla Vali, Emniyet Müdürü hep birlikte sahneye koydular. Sadece Diktatör oyunu üzerine alınması nedendir bilinmez bunların nasıl diktatörleştiğini, nasıl bu duruma geldiğini son safhada ne duruma geldiğimizi anlatıyordu. Bize pratik olarak örneğini verdiler. Gerçekten bundan daha iyisini izleyemezsiniz. Artvin’e gerekirse 10 kez 20 kez 100 kez geleceğim ama bu oyun ve başka oyunlar burada oynanacak” ifadelerini kullandı.

‘FAŞİZM BÖYLE YÜKSELİR’
Barış Atay, iznin kaldırılmasına dair yaptığı açıklamada “Faşizm böyle böyle yükselir. Eğer biz bu engellemelere karşı çıkmazsak yarın hiç bir şey izleyemeyeceksiniz” dedi.