“Sağlıklı bir kentte yaşamanın önemini acı tecrübelerle öğreniyoruz”

0
87

Artvin’in altın madenciliğine karşı 25 yıldan fazladır sürdürdüğü mücadelenin dönüm noktalarından bir olan 16 Şubat Cerattepe Direnişi’nin 7’nci yılı. Artvin halkı 7’den 70’e direnirken, zulmün çıplak yüzü ile karşılaştı. Biber gazı, TOMA, cop ve gözaltılara rağmen kırılamayan bir direniş gösterdiler ve tüm Türkiye’ye umut oldular.

Yeşil Artvin Derneği, mücadelenin 7’nci yılında yaptığı açıklama ile yaşanılan deprem felaketi ile birlikte bir kez daha çevreye ve doğaya uyumlu bir yaşamın zorunluluğunun gözler önüne serildiği vurgulandı.

Kahramanmaraş merkezli on ili ve esasen ekonomik ve sosyal sonuçları ile bütün ülkeyi etkileyen bir felaketin yaşadığı bu günlerde Artvin Cerattepe maden mücadelesinin önemli bir aşaması olan 2016 yılı 16 Şubat olaylarının da 7’nci yılı nedeniyle açıklama yayınlayan Yeşil Artvin Derneği şu ifadeler yer verdi:

“Yaşadığımız depremde on binlerce yurttaşımızı kaybettiğimiz gibi yüz binlerce insan yaralanmış ve tedavi görmekte olup yaklaşık 13 milyon insanın geleceği kararmış durumdadır. Etkileri yıllarca sürecek olan bu depremde canlarını kaybeden insanlarımıza rahmet, yaralılarımıza geçmiş olsun diyerek acil şifalar diliyoruz.

Sağlıklı bir çevrede ve sağlıklı bir kentte yaşamak için doğaya uyumlu kent hukukuna ve imar mevzuatına uygun, tek amacı kâr etmek olmayan yapılarda yaşamanın ne kadar önemli ve yaşamsal olduğunu çok acı tecrübelerle öğreniyoruz.

Yaşadıklarımızın bundan sonra yaşayacaklarımız açısından yol gösterici ve uyarıcı olmasını, doğaya ve çevreye düşman her rant projesinden derhal vazgeçilmesini, şehir merkezi için de büyük risk oluşturan Cerattepe ve benzeri projelerin derhal sonlandırılmasını, deprem bölgelerinde sağlıklı bir kent yaşamanın kurulmasını temenni ediyoruz.

Tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”