Sanatçılar Cerattepe İçin Sahne Alacak

0
512

Artvin STK ve Platformları, ‘Artvin için ses ver’ sloganı ile çok sayıda sanatçının katılımıyla 18 Aralık Pazar günü İstanbul Küçükçiftlik Park’ta Artvin’le Dayanışma Konseri düzenleyecek.

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmak istediği madencilik faaliyetlerine  karşı halkın direnişine sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları dayanışma konseri ile destek verecek.

İstanbul Küçükçiftlik Park’ta 18 Aralık Pazar günü saat 16:00’da Artvin’le Dayanışma Konseri düzenleniyor. ‘Artvin için ses ver’ sloganıyla düzenlenecek konser Artvin STK ve Platformları tarafından organize edildi. Konsere katılacak olan sanatçılar, organizasyon ve Artvin’de yaşananlar hakkındaki düşüncelerini şu şekilde belirtti:

MEHMET GÜMÜŞ: SİYANÜR ÜZERİMİZE DOĞRU GELEN BİR ÖLÜMDÜR
Artvin’de yaşanan siyanürle ilgili olay toplumumuzda haklı olarak büyük bir yankı uyandırdı. Bu yankıyı uyandıran tabii ki Artvin halkıdır. Artvin halkını ben bu konuda kutlamak istiyorum. Siyanür üzerimize doğru gelen bir ölümdür. İnsanların bu kendi üzerilerine yönelen tehlikeye karşı ayaklanmaları, ona karşı mücadelelerini büyütmeleri son derece anlamlı, son derece onurlu bir davranış. Bu davranış karşısında sanatçı olarak bizim de sessiz kalmamız mümkün değildi. Ben bununla ilgili konser için arandığım zaman katılmakta onur duyacağımız söyledim. Çünkü sanatçı toplumun sorunları ile yaşamak zorundadır. Yaşamazsa ürettikleri de toplumdan zaten kopuk olur. Ben bir Fatsalıyım. Fatsa’da da zaten bununla ilgili siyanür ve maden konusu var. Altın aramaya başlandı bile. Fatsa’daki mücadele Artvin’deki mücadele ile paralel hale getirilemedi. Artvin daha ileride bu konuda. Artvin’in bu davranışını da yürekten kutluyor, böyle bir oluşumun içinde olmaktan da büyük bir onur duyuyorum.

ONUR AKIN: SANATÇILAR OLARAK TEPKİMİZİ GÖSTERECEĞİZ
Artvin benim için özel bir yer. Bu ülkenin yüz akı insanlar orada yaşıyor. Siyanürle altın arama meselesi, orada yaşayanlara büyük bir saldırı. Biz de çevreye, doğaya ve insanlığa duyarlı sanatçılar olarak tepkimizi göstereceğiz.

CAHİT BERKAY: KÖTÜ UYGULAMALARA ‘DUR’ DEMEK İÇİN SEVE SEVE YER ALIYORUM
Artvin’de doğaya ve insanlığa yönelik olarak yapılmak istenilen bu kötü uygulamalara dur demek için ben de dayanışmada seve seve yer alıyorum.

YASEMİN GÖKSU: BİZ TARAFIMIZI EKOLOJİDEN, HALKTAN YANA KOYMUŞ İNSANLARIZ
Karadeniz’deki sorunları yakından takip ediyorum. Karadenizlilerin özellikle kıyıdan geçen otoban faciasından sonra genel olarak biraz daha meseleye vakıf olduklarını ve biliçlendiklerini düşünüyorum. Cerattepe’de 20 yıldır süren bir mücadele var. Türkiye’de özellikle yenilenebilir yaşam politikaları hiçbir şekilde geçerli değil. İktidar tarafından bilinçli bir şekilde doğa yok ediliyor. Ekoloji inkar ediliyor. Bana göre dünyanın en önemli sornu ekoloji sorunudur. Dünyanın kendini yenilemesi için bir 30 yılı yok. Vakit kalmadı artık.

Cerattepe özellikle sadece Türkiye değil, dünyada hem bitki örtüsü hem de canlılar açısından çok önemli bir yere sahip. Kuş göç güzergahı. Bölge orman arazisi. Buna rağmen her zamanki gibi devlet politikaları orayı o ekolojiyi mahveden patrondan yana bir saf tutma durumunda. Halk hırpalanıyor. Cengiz Holding’den önce yabancı şirketlerle de baş etmek zoruında kalmışlardı. O zaman şanslılardı ama şimdi Cengiz Holding oraya sadece bakır madeni açmak adı altında oradan belli ki ranta dayalı ciddi bir çalışma yapacak ve oranın yüzde 80 dik olan arazisini çok hırpalayacak. Altında yaşayan insanlara çok ciddi zararı olacak. Bitki örgütüsüne zararı olacak . Aslında kitlelerin önüne çıkan, söz söyleyecek olan herkesin bu mücadelede yerini alması gerekir. Bu bir taraf tutmaktır. Biz tarafımızı ekolojiden halktan yana koymuş insanlarız.

ÇOK SAYIDA İSİM ARTVİN İÇİN ORGANİZASYONDA OLACAK
Organizasyona Edip Akbayram, Cahit Berkay, Onur Akın, Hüseyin Turan, Erdal Güney, Mehmet Gümüş, Taner Öngür, Bayar Şahin, Yasemin Göksü, Türkü Akbayram, Marsis, Teoman Kumbaracıbaşı, Tanju Topal, Yusuf Aydın, Aydoğan Topal, İbrahim Özbayrak, Bahadır Ural, Erkut Küçükşahin, Uğur Dayal gibi isimler katılacak.

YENİ İSİMLER DE GELEBİLİR
Organizasyonuna ilişkin bilgi veren yetkililer katılımcı sayısında konser gününe kadar artış olabileceği de belirtiliyor.

‘ÇED OLUMLU RAPORUNA RED’ DAVASINI MAHKEME REDDETMİŞTİ
Cerattepe’yle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada Rize İdare Mahkemesi, ÇED iptal davasını reddetmiş ve madenin önünü açmıştı.

Haber: Adem Güngör