Satlel Kilisesi Camii Ve Mezarlığı

0
653
satlel-kilise-camii-mezarlik
satlel-kilise-camii-mezarlik

Şavşat (Merkez), Söğütlü Mahallesi’nde yer almaktadır. Değişik zamanlarda onarımlar geçirdiği anlaşılan yapı, muhtemelen Ortaçağ Döneminden sonra kilise olarak inşa edilmiş ve daha sonra büyütülmüştür. 1923 yılında camiiye çevrilmiştir. Günümüzde herhangi bir amaç için kullanılmamaktadır. Vakıf arazisi üzerinde bulunmakta olup etrafı Osmanlı döneminden kalma hazire ile çevrilmiştir. Kuzey güney doğrultusunda dikdörtgen
çerçeveden oluşan yapı dıştan 15.75×11.75 m ölçülere sahip olup karmaşık bir plan arz etmektedir. Kuzeyde ve güneyde dikdörtgen planlı iki mekân bulunmaktadır.

Tüm yapı, dıştan kuzey-güney doğrultusunda çift pahlı çatıyla örtülmüştür. Yapı, plastik ve freskli süsleme açısından sadedir. Ancak doğu cephesinde, haç motiflerinden oluşan plastik süslemelere yer verilmiştir.

Cephe duvarları, dolgu duvar tekniğinde örülmüştür. Yer yer düzgün kesme taş malzeme de kullanılmıştır. Kuzey cephesi dışında, diğer tüm cepheleri sağlam olan yapının özellikle kuzey mekânın (son cemaat yerinin) üst örtüsü tümüyle çökmüştür. Çatısı anarıma muhtaçtır. Minberi yerinden alınmıştır.