Şavşat Belediyesinde İşten Çıkarılan Çalışanlardan Basın Açıklaması

0
729

ŞAVŞAT BELEDİYESİNDE SIKINTI

İşten Çıkartılan Belediye Çalışanları Basın Açıklaması Düzenledi

Belediye İş Sendikası üyeleri, işten çıkartılan arkadaşları için kitlesel iş bırakma ve basın açıklaması düzenledi.

ŞAVŞAT-Şavşat Belediyende işten çıkartılan bazı çalışanlar için Belediye İş Sendikası basın açıklaması düzenledi.

Belediye Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; Bilindiği üzere 8 Eylül 2017 Cuma günü 3 arkadaşımızın iş akdi belediyeyi yönettiğini sanan ama başkaları tarafından kumanda edilen yönetemeyen Belediye Başkanı ve yönetemeyenler tarafından fesih edilmiştir, yani işten çıkarılmıştırlar, hem de haftalık mesai bitimine yarım saat kala iş akitlerini fesih ediyorsunuz.

Arkadaşlarımız niye işten atıldıklarını bilmek istiyorlar, hırsızlık yapmadık, yolsuzluk yapmadık, işverenin sürgün niteliğinde vermiş olduğu her görevi de yerine getirdiler, bize uyduruk sebepler sunmasınlar, gerçek niyetlerini söylesinler.

savsat1

Şimdi kendilerine soruyoruz; Tasarruf, ekonomik tedbirler deyip işten çıkarıyorsunuz, peki diğer taraftan Meclis üyesini işe alıyorsunuz, güreşçi alıyorsunuz, burayı gençlik spor zannettiniz galiba ve göreve geldiğinizden itibaren onlarca kişiyi dışardan getirip belediyede bürokrat olarak göreve başlattınız ve hizmet alımı denen sistemden işe aldınız, bize bahane uydurup belediyeyi borçlandırıp arkadaşlarımızın ekmeğini çoluk çocuğunun nafakası çalıyorsunuz ve kararı imzalayıp, verdiğiniz kararın utancından olsa gerek Ankara’ya kaçıyorsunuz.

Şavşat tarihinde ilkleri yapıyorsunuz, göreve geldiğinizden itibaren psikolojik baskı, ücretleri aksatmak, ikramiyeleri ödememek gibi daha aklımıza gelmeyen insanlıktan nasibini almamış uygulamalarınızla sonunda da işçileri işten atarak Şavşat belediyesi tarihine utanç vesikası olarak isminizi yazdırdınız.

Kendinizi kanunların üzerinde görerek yapmış olduğunuz uygulamaları iyi niyetle bugüne kadar çözmeye gayret ettik ama gördük ki karşımızda bulunan Belediyeyi yönettiğini sanan ama kumandayla yönetilen zatlar art niyetli uygulamaları sonunda gelinen noktada arkadaşlarımızın iş akitleri fesih edilmiştir, Şavşat Belediyesinin İş barışı bozulmuştur, bunun düzelmesi için arkadaşlarımızın derhal işlerine başlatılarak kanunsuz uygulamalarından vazgeçmelerini talep ediyor, Güzel Şavşat’ımızın, sakin şehrimizin huzurunu işçilerin ekmeğini çalarak bozmaya kimsenin hakkı da, haddi de değildir.

Sendikamız hukukçuları çalışmalarını başlatmış olup, gereken davalar önümüzdeki hafta içinde açılacaktır.

Bu arada, boş boş sağda solda laf olsun diye konuşan ve kraldan çok kralcı olan belediye bürokratı arkadaşlarımıza diyoruz ki; siyasilerin ayak oyunlarına alet olmayın sonra utanacağınız, boyunuzu aşacak işlere ve arkadaşlarımıza baskı yapıp bizlere akıl vermeye kalkmayın sonra taşıyamayacağınız bu yükün altında ezilip tarihin sayfalarında utanç vesikasını yakanıza asarak yerinizi alırsınız.

Elbette bunların bir bedeli olacaktır, o hesabı da akıl hocalarınız değil siz siyasiler ödeyeceksiniz, Belediye İş Sendikasının Onurlu üyeleri nasıl ki Emek dostu işverenlerimizi siyasi parti ayrımı yapmadan değer verip, baş tacı yaptıysa, siz ve sizin gibi işçi düşmanlarını, emek hırsızlarını çoluk çocuğumuzun nafakasını gasp edenlere gereken cevabı en sert şekilde verecektir. Teşkilatımızın şanlı Tarihi bunun örnekleriyle doludur ki!

Asıl olanda zaten bu makamlardan gittikten sonra bu güzel şehrin sokaklarında iyi anılmaktır, adam gibi alnı açık başı dik gezebilmektir, çoluk çocuğun nafakasını gasp eden işçi düşmanı bir belediye Başkanı ve yönetimi olarak anılmak hiç kimse için hiçte hoş olmaz herhâlde.

Basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.