Şavşat Fed: “Birlikte dayanışmayla mücadeleye çağrımızdır”

0
681

Son günlerde Şavşat ve köylerinde yoğunlaşan ve çeşitli yollarla gerçekleştirilen doğa tahribatına yönelik olarak Şavşat Dernekler Federasyonu bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Son günlerde Şavşat ilçesi köylerinde yoğunlaşan doğa tahribi, orman kıyımları, taş Ocakları, HES tahribatları hızla sürerken bu kez, yaklaşık 35 köyümüzün Kadim su haklarını, Meralarını, Ormanlarını ve tüm canlılarını ilgilendiren iki HES yapımı ile karşı karşıya gelmiştir.

Bilindiği üzere bir yandan Şavşat’ı “sessiz şehir” ilan edenler diğer yandan bölgenin suları, meraları ve dağlarını birkaç şirkete haraç mezat pazarlamaktadır. Onlarca köyün içme ve sulama sularının kaynaklarını oluşturan Hanlı deresi üzerinde Arpalı HES’ten sonra planlanan 2 adet Regülatör ve iki adet HES ÇED süreci tamamlanmış ve yapımına başlanma aşamasına gelinmiştir. Bu HES’in ÇED iptali için açılacak davanın çok az bir süresi bulunmaktadır. Hanlı’dan Üzümlüye, Arpalı’dan Savaş’a bütün köylerin iştiraki ile yapılacak bir çalışmayı hedeflemek gerekmektedir.

Ayrıca, bir kez kesin olarak iptal ettirdiğimiz Veliköy’de Armutlu HES 1-2 Regülatörü için yeniden ÇED olumlu kararı alınarak dava süreci başlatılmıştır.. bu HES’e ilişkin ÇED iptali davası içinde dava açmaya kısa bir süre kalmıştır. Şimdi bu süreçleri birlikte örgütlemek için Şavşat için aramızda ki farklılıkları güç kaybettiren bir unsur değil bizi büyüten zenginliğimize dönüştürerek Şavşat’a hizmet etme kararlılığında olan tüm Federasyon/ Dernek ve kişileri bu dayanışmaya ve bu olumsuz dalgaya karşı birlikte bir dalga kıran olmaya çağırıyoruz.”

ŞAVŞAT DERNEKLERİ FEDERASYONU

Tarih: 01.10 .2018 Pazartesi günü, Saat 19:30
Yer: Şavşat Dernekleri Federasyonu Merkezi,
Kartaltepe Mah. Namık Kemal Cd. No:37 D: 4. 34295 Sefaköy/ Küçükçekmece/İstanbul .
İletişim Tel: 05424580808