Şavşat halkı, doğa talanına karşı

0
555

Merkezi İstanbul olan Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun İzmit, Bursa, Adapazarı temsilcileri Şavşat’a gelerek, Şavşat’taki doğa talanına ilişkin düzenledikleri çalışmalarla ilgili bir rapor hazırlayıp Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’na iletti. Hazırlanan rapor, HES’leri, taşocaklarını, maden araştırmalarını, Yeşilyol için Veliköy tarafında yapılan orman katliamını ve adı ’15 Parkı’ olarak değiştirilen Efkâr Tepesi’ni kapsıyor.

Temsilciler, raporu iletmenin ardından basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı, federasyon adına Halis Yıldırım okudu.

‘Tek tip ad değiştirmeler, bir bütün olarak doğaya karşı’
Yıldırım, “Herhangi bir sebeple Şavşat’tan gitsek de memleketimizden kopmadık. Sevdiklerimizin mezarları, hatıraları bu topraklarda” dedi.

HES’lerin, maden ocaklarının taş ocaklarının ve bu tip ad değiştirmelerin bir bütün olduğunu, bununla da Şavşat’ın doğasının katledildiğini ve geçmişten günümüze bütün değerlerinin yok edilmeye çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, “Bu doğa çocuklarımızın geleceği olduğundan dolayı bu gelişmelere yaptığımız itirazlarla ilgili raporu Şavşat Kaymaklığına ve Belediye Başkanlığına verdik. Randevu alabilirsek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne ve valiliğe de ileteceğiz” diye konuştu.

‘Çoğalarak geliriz’
Bu sürecin takipçisi olacaklarını dile getiren Yıldırım, “Bugün Şavşat Dernekler Federasyonu olarak Bursa, İzmit, Adapazarı İstanbul’dan 2 otobüsle temsili olarak geldik. Hemşehrilerimiz yalnız değil, bu tip sorunlarda yanlarında olacağız, gerektiğinde çok sayıda otobüs ile geleceğiz” diyerek Şavşat’a geri dönüşümü mümkün olmayan zararların verilmesini istemediklerini ve birlikte mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak basın açıklamasını sonlandırdı. (Dilan Şahinbaş)