Şavşat Kalesinde “Taşların Hikâyesi” fotoğraf sergisi açıldı

0
924

ŞAVŞAT-Şavşat (Satlel) Kalesinde 11 yıl boyunca yapılan kazıyı ziyaret eden yerli yabancı misafirlerin çekmiş olduğu 81 fotoğraftan oluşan “Taşların Hikayesi” fotoğraf sergisi açıldı. Sergi 2 gün boyunca açık kalacak ve ziyaretçilerini ağırlayacak.

Şavşat ilçe merkezine 3,5 km uzaklıktaki Şavşat (Satlel) kalesinde 2007’den bu yana 20’ye yakın bilimsel ekip ve 20 işçinin 4 bin m2 alanda yaptığı kazı çalışmaları son buldu. Yapılan kazılarda ortaya çıkan 150’ye yakın taşınabilir kültürel varlıklar Rize İl Müzesine gönderildi. Kazıda 1 adet altın ve 123 adet gümüş  sikke bulundu. Kale’de başlayacak restorasyon çalışmalarının 3 yıl sürmesi bekleniyor.

SavsatKalesi1

Protokoldekilerin yapmış olduğu konuşmada Şavşat Kalesi’ni genelde Artvin özelde de Şavşat turizmine kazandırıldığından dolayı mutlu olduklarını belirterek 10 yıldır Şavşat Kalesinde kazı yapan Doç. Dr. Osman Aytekin ve ekibine teşekkür ettiler.

TaslarinHikayesiSergisiSavsat2

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Aytekin konuşmasında;” Cittaslow Şavşat’ta kazıyı bitirmek üzereyken böyle bir etkinlik düzenlenmesinden dolayı çok mutluyum. Bu çalışmayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi adına çok farklı üniversitelerden çalışma arkadaşları ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ve az da olsa yerel imkânlarla yürüttük. Eskiden bu çalışmaları yabancılar yapardı. Bu kazıda 1000 yıllık geçmişin eseri olarak dün Şavşat neydi bugün ne olduğunun somut bilgisidir. Bundan sonra da ömrümüz el verdikçe bölge için çalışma yapacağımızın sözünü veriyorum.” dedi

İlçe Kaymakamı Emre Yalçın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Tarihi eserlerinin önemli akademik olarak onları envanter içine alınarak gelecek nesillere aktarılması önem arz ediyor ama Artvin için Kültür Sanat eserlerinin arkeolojik kazı yapılarak çıkarılması daha da önemli. Emeğe geçenlere teşekkür ediyorum.”

TaslarinHikayesiSergisiSavsat3

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk; ” 2007 yılında bu çalışmaya başladık 10 yıl boyunca bu hikayenin kahramanlarından olmasak da marabalarındandık. Çok farklı dünyaydı kaderde taşlara topraklara dokunmak da vardı. Herkesin bu duyguyu yaşamasını tavsiye ederim. Cittaslow Şavşat’ın en büyük değerlerinden birisinin Şavşat kalesi olduğunu düşünüyorum. Kale alanı tamamen toprakla doluydu, el ve fırça ile temizlenerek bu hale getirildi. Burası Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük kültürel bir çalışmasıdır” dedi.

Prof. Dr. Recai Karahan; “Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyeleri olarak ziyarete ve resim sergisine geldik. Ahlat Selçuklu meydan mezarlığında kazı ve restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türkiye’nin dört bir yanında çok önemli kazılar yapıyor bunlardan birisi de Şavşat Kalesi. Osman hocamız çok güç bir şartlarda çalışmış ve çok güzel işler çıkarmış. Bölümümüz olarak hepimiz gelmek istiyorduk fakat herkes farklı yerlerde olduğundan temsilci olarak biz geldik. Bizleri buraya davet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor Osman Hocamızın başarılarının devamını diliyorum.”

Program kazı başkanı Doç. Dr. Osman Aytekin’in Şavşat Kaymakamı, Şavşat Belediye Başkanı ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye plaket takdimi ile son buldu.