Şavşat Yavuzköy Kar Şenlikleri Yapıldı

0
797

 

ARTVİN-Artvin’in Şavşat ilçesinde düzenlenen 5’üncü Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri, renkli görüntülere sahne oldu. Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği’nce düzenlenen ve ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan bin 580 rakımlı Yavuzköy’de yapılan şenliğe Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Kurum amirleri ve yaklaşık bin kişi katıldı. Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tahta kızaklara binerek şenliğin açılışını gerçekleştirdi. Yöre sakinlerinin kendi yaptıkları tahta kızaklarla dik ve engebeli yamaçta kayarak doyasıya eğlendi. Öte yandan şenliğe katılanlar bazı vatandaşlar ise tahta kızakların yanı sıra, şambrel, lastik botla kayarak karın keyfini çıkardı. Zaman zaman ufak tefek kazaların yaşandığı etkinliğe katılanlar, çocukları ve aileleriyle güzel vakit geçirdi.

Cittaslow ismine Yakışır Etkinlikler Yapıyoruz”

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı burada yaptığı açıklamada, “şenliklerimiz yaz, kış devam ediyor. Şenliklerimiz öz kültürümüzdür. Herkes burada çocukluğunu yaşıyor. Burada geleneksel kültürümüzün yaşatılması anlamında şenliklerimizi yapmaya devam edeceğiz. Bilindiği üzere ilçemiz geçtiğimiz yıl Cittaslow (sakin şehir) unvanıma laik görülmüştür. Ülkemizde 10’uncu unvana sahip olan ilçemiz. Bir taraftan da cittaslow (sakin şehir) ismine yakışır şekilde kutlamaların, etkinliklerin yapılmasını istiyoruz. Bizim açımızdan, ilçemiz açısından önemli burada Artvin’den il dışından Türkiye’nin değişik yerlerinden etkinliklerimiz takip eden hemşerilerimiz var buda bizim adımıza sevindirici. Bu etkinliklerde emeği gecen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Her Ne Kadar Karın Cefasın Çeksek de, Cefayı Sefa Haline Dönüştürmekteyiz” 

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise, “bu gün Yavuzköy kış şenliklerinin 5’incisini yapmaktayız. Şavşat ilçemiz kışın oldukça kar alan bir bölgemiz, her ne kadar cefasını çeksek de bu eğlencelerde bu cefayı sefa haline dönüştürmekteyiz. Şavşat’ımız sadece yaz aylarında değil de sene 12 ay boyunca gezile bilen ziyaret edile bilen bir kent olma cabasındayız” dedi.

Gündüz tahta kızaklarıyla doyasıya eğlenen yöre halkı daha gece ise konserlerle şenlikleri tamamladılar.