Şavşat’ın köylerinden gelen 8 olağanüstü lezzet

0

Kıyıların ardından, Şavşat’ın köylerinden gelen “olsa da yesek” diyeceğiniz 8 lezzeti sizler için derledik.

1. KİNDZİ (KİŞNİŞ)

Şavşat mutfağında bir sulu yemek denediğinizde içinde Kindzi olmama ihtimali oldukça azdır. Görünüş olarak Maydanoza benzese de çok daha keskin bir tadı vardır ve deyim yerindeyse Gürcü mutfağının imzası sayılabilir.

2. CİNÇAR (ISIRGAN OTU) ÇORBASI

Evet, bildiğimiz ısırgan otu 🙂 İlk bakışta biraz korkunç gelebilir ama kendine has tadı ve yapılış şekline göre değişiklik gösteren aroması ile Şavşat’ta oldukça sevilen ve akşam yemeklerinde sıkça tercih edilen çorbalarındandır.

3. PEYNİR ERİTMESİ

Her Şavşat kahvaltısının olmazsa olmazı peynir eritmesidir. Şavşat’ın yaylalarında yapılan ‘Gorcolo’ isimli özel bir peynir sahanda eritilerek yapılır. Mısır ekmeği ile mükemmel bir ikilidir.

4. SİLOR

Hazırlandıktan sonra kuru bir şekilde saklaması ve ihtiyaç duyulduğunda hızlıca yapılabilmesinden kaynaklı Şavşat’ta kadınların çat kapı gelen misafirler için kullandıkları, genellikle akşamüstü oturmalarına da eşlik eden yufka, yoğurt ve kendi sosu ile beraber servis edilen hızlı olduğu kadar güzel de olan atıştırmalıktır.

5. HİNKALİ (GÜRCÜ MANTISI)

Khinkali, hamur arasına et veya patates konularak yapılan bir yemektir. Tereyağı veya yoğurt katılarak yenir. Sevilen, hatta çocuklara ödül olarak yapılan ana bir yemektir.

6. ZURBİYET

Eritilen tereyağına dut pekmezi, bal, ve ceviz içi katılarak yapılan bir tatlıdır, görünüş olarak marmelata benzese de tadı oldukça kendine özgü ve güzeldir, Öğle yemeklerinde ekmeğe sürülerek yenmesi tavsiye edilir J

7. GAVİÇİ (Gaşil, Haşil, Papa)

Mısır unu ve Tereyağı ile yapılır. Mısır ekmeğinin iyi dostlarından biridir.

8. YATAY DÖNER (Cağ)

2500 metre yükseklikte, Arsiyan yaylasında tadılması tavsiye edilir. Yüzen adalara bakarken ne yesek güzel gelir ama bu bir ayrı, temiz hava, buz gibi kaynak suyu, odun ateşinde çayınız ve döneriniz pişerken hayatınızda içtiğiniz en güzel rakı tecrübesini yaşayabilirsiniz.
Afiyet olsun.

İçerik sahibi ve derleyen Deniz Öztürk