Şavşat’ta ÇED Gerekli Değildir kararı iptal edildi

0

Artvin İli Şavşat ilçesinin Meydancık bölgesi köylerinden Şenocak, Sebzeli, Dutlu ve Meydancık köyleri ile çevresinde DSİ tarafından yapılmak istenen Kalker ocağına ilişkin hazırlanan “Çed gerekli değildir” kararı iptal edildi.
Şavşat dernekleri Federasyonu öncülüğünde İstanbul Şenocak, Mey- Der Dernekleri ve Sebzeli, ve Dutlu halkının “ Çed gerekli Değildir” kararının iptaline ilişkin açılan dava Rize İdare Mahkemesinde yapılan yargılama sonucu “İptal “kararıyla davacılar lehine sonuçlandı.

Avukat Halis Yıldırım’ın yaptığı açıklamada “Bu davanın en önemli özelliği; 1500 km uzaktan görülebilen doğa tahribatının ÇED gerekli değildir kararı veren kurumlarca görülmemesi garabetinin tescillenmesidir. Ayrıca köylülerin dava görülürken yaptıkları başvuruyla tarihi Carishev kalesine 270 metre mesafede konumlandırmak istenen bu taş ocağının bu yetkililerce korunması gereken bu tarihi varlıktan ya da onun değerinden haberdar olmamaları gerçeğidir. Çünkü halkın yaptığı başvuru ile bu kale ve çevresi korunması gereken bir tabiat varlığı olarak saptanarak 1. derece sit alanı olarak tescillenmiş ve kaydedilmiştir. Bölge halkının inançlı ve kararlı mücadelesi ile elde edilen bu sonuç 07 Şubat perşembe günü saat 18.15 de federasyon merkezimiz önünde yapılacak basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerine yer verdi.