Şavşat’ta düzenlenen etkinliğe bir asırlık aşık davet edildi

0

Anadolu’nun kültürü ve unutulmayacak gelenekleri Şavşat Anadolu Lisesi tarafından yaşatıldı.

Şavşat Anadolu Lisesi tarih bölümü öğretmeni Deniz Tireli ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Aşıklık geleneğini yaşatma” etkinliği Artvin’in Şavşat İlçesi Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Aşık İbrahim Kara, bazen nasihat veren, bazen güldüren, bazen de düşündüren hikayeleri ve kendi yazmış olduğu şiir ve besteleri ile katılımcılara güzel dakikalar yaşattı. Program bitiminde Şavşat Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Selahattin İşçi Aşık İbrahim Kara’ya Atatürk portresi hediye etti.

Okul Müdürü Selahattin İşçi yapmış olduğu açıklamada “Geçmişte köy evlerinde ilgiyle izlediğimiz Aşıklarımızı artık günümüzde izleyemiyoruz. İlçemizde ve hatta ülke genelinde en yaşlı bir Aşık olan Aşık İbrahim Kara’yı öğretmen ve öğrencilerimizin davet ederek. Böylesine anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için kendilerine çok teşekkür diyorum. Geleneğe uygun bir biçimde şiir söyleyebilen, karşılıklı atışma yapabilen, hikâye anlatabilen ve icralarını çoğunlukla saz eşliğinde gerçekleştiren, kendine has üslubu ile 96 yaşındaki Aşık İbrahim Kara’nın da teşrifleri bize bütün katılımcılara ve öğrencilerimize hem anlamlı hem de güzel dakikalar yaşattı. Öğrencilerimizde aşıklık geleneğinin kökenini öğrendiler. Ayrıca beklide hayatlarında ilk defa bir Aşık dinleme ve fikirlerinden yararlanma imkanı bulmuş oldular” diye konuştu.

Program sonrası Aşık Kara yapmış olduğu açıklamada mutluluğunu dile getirdi. Kara “Ben zannediyordum ki benim sahibim yoktu. Benimde sahibim varmış. Bizi geleceğe taşıyan Şavşat Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri ayrıca Tarih Bölümü öğretmen ve öğrencileri beni hatırladılar. Sadece hatırlamakla kalmayıp geleceğe taşımak için de bu etkinliği hazırlamışlar. Çok duygulandım. Bu gelenek bizim olduğu gibi Anadolu kültürü içerisinde de çok önemli bir yeri vardır. Bugün evime çok huzurlu gidiyorum. Yıllar sonra ilk defa böylesine büyük bir kalabalığa hikayelerimi şiirlerimi okuma ve anlatma imkanı buldum. Tarihimiz ceddimiz yaşadığı sürece bu gelenekte yaşamalı ve yaşatılmalıdır. Şavşat Anadolu Lisesinin öğretmeninden öğrencisine herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.