Şavşat’ta Yöresel Ürünler Pazarı 1 Yaşında

0
1424

ŞAVŞAT-Şavşat Belediyesi tarafından açılan yöresel ürünler pazarı 1 yaşına girdi. Şavşat’ın Cittaslow sakin şehir unvanı almasından sonra Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi tarafından ilçede birçok değişiklikler yapılıyor. Yapılan bu yeniliklerde toplumun her kesiminden vatandaşın takdirini topluyor.

Geçen yıl açılan yöresel ürünler pazarı şu an ilçede değeri gün geçtikçe artan ve en çok faaliyetin olduğu bir pazar haline geldi. Şavşat Belediyesinin bir projesi olarak geçen yıl Aralık ayında başlanılan yöresel ürünler pazarı tam anlamıyla hizmete girdi. Belediye düğün salonu önünde açılan yöresel ürünler pazarını İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk  ve diğer idareciler ara sıra gezerek vatandaşların sorunlarını dinlerken vatandaştan gelen memnuniyet kendilerini mutlu etti. Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı; “Bu ilçemiz için çok önemli bir gelişmedir. Artık vatandaşlarımız yıllardır evlerinde kendi zevkleri için yapmış oldukları ürünlerden para kazanmaya başladılar. Yöresel ürünlerimiz hem bir kültürü yaşatmak hem de geleneklerimiz yaşatmak açısından çok önemlidir. Bu ürünlerin en düzgün bir şekilde yapılması ve damak tadın düşkün olan vatandaşlarımızın hizmetine sunulması ve ayrıca el emeği göz nuru ürünlerde gelişmekte olan turizm artışında da bu ürünler turistlerin gözdesi olacaktır. Halkımız aile ekonomisine katkı sağlayarak rahat bir nefes alacaktır. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyenler olursa bizler kendilerine her zaman yardımcı olacağız. Burada en büyük amacımız kadınların sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımlarını sağlayacaktır” dedi. Mesut Gazi Ambarcı; “İlçeye gelen ziyaretçilerin Şavşat’ın doğal güzelliklerini gezdikten sonra biz belediye düğün salonu önünde açılan alanı sosyal donatı alanı olarak görüyoruz ve bu alan gelen vatandaşlar ilçenin kültürüne ait el işi örneklerini satın alma imkanına kavuştuklarını bunun yanında organik ve sağlıklı ürünleri alabilme imkanına kavuşmuş olacaklar bu hususta burayı kendilerine tahsis eden Şavşat Belediyesine ve Şavşatlı vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Sabah Erken Kalkan Alabiliyor

Şavşat Belediyesi ve Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından yeni açılan yöresel ürünler pazarında süt ve süt ürünleri en çok satışı yapılan ürünler olarak dikkat çekiyor. Vatandaşlar köylerimizde doğal olarak üretilen yağ peynir vs almak için artık sabahın erken saatlerinde kalkarak pazara gitmeleri gerekiyor. Çünkü gelen doğal ürünler pazarda bir kaç saat içerisinde hemen tükeniyor.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk kurmuş oldukları yöresel ürünler pazarının ilçe için çok önemli bir gelişme olarak gördüğünü söyleyerek, “Pazarın açılışının ilçemiz için büyük bir gelişme olarak görüyorum. Hele 1 yıldır ilçemizde en çok haraketliliğin yaşandığı bir pazar olması da bizleri memnun ediyor. Şavşat Belediyesi yöresel ürünler pazarı tamamen doğal tereyağı yemek istiyorsanız, doğal peynir yemek istiyorsanız, yöresel sebze meyve yemek istiyorsanız bunların hepsi burada. Doğal ürünler almak istiyorsanız yöresel ürünler pazarını gezeceksiniz. Bu pazar ilçemiz ekonomisine bir katkı sağlamaktadır. Yıllarca evlerimizde yaptığımızı bu ürünleri artık pazara indirmiş olduk. Pazarımız bütün Şavşatlı bayanlara açıktır ve görüyoruz ki 1 yıldır pazarımızda en çok bayanlar satış yapmakta ve kendi hünerli elleri ile yapmış oldukları ürünleri burada satma imkanı bulmaktadırlar” dedi. Başkan Öztürk; “pazarımızı da sadece yöresel ürünler satılır. Dışarıdan alınan sebze ve meyvelerin veya daha değişik ürünlerin bu pazarda satılması yasaktır. Biz pazarla yöre ürünlerimizi unutmadan unutturmadan bunlardan da para kazanılabileceğini ve bir iş alanı açmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Ahmet Sinan Öztürk; “Burada Süt ürünleri, kuru gıda, sebze ve meyveler yanı sıra el yapımı ürünler ayrıca köylü kadınlarımızın kendi el emeği göz nuru ürettiği ürünleri satılıyor. Aynen üniversitedeki profesörlerin duyurduğu gibi sağlını düşünenler doğal ürün tüketmek isteyenler, Şavşat yöresel ürünler pazarına  gelecekler. Bizler Şavşat Belediyesi olarak bu tür ürünlerin yapımı ve satışı konusunda bütün halkımıza destek olamaya devam edeceğiz. Yöresel ürünler pazarına 1 yıldır ilgi gittikçe artmaktadır” dedi.

Başkan Ahmet Sinan Öztürk; “İlçemize özellikle yaz aylarında çok sayıda  turist gelmesine rağmen onların Şavşat’ın yöresel ürünlerini tanıma imkanlarının olmaması bizleri bu projeyi gerçekleştirmeye yöneltti. Yaptığımızı işin ne kadar doğru olduğunu 1 yıldır gördük. Proje kapsamında birçok kadın ile görüştük, onları üretime teşvik etmeye çalıştık. Şavşat kaymakamlığımız ve Şavşat Belediyemiz Halk Eğitim müdürlüğümüzle işbirliği ile bu yiyeceklerimizi en doğal ve en güzel bir şekilde halkımızın hizmetine sunduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje önümüzdeki yıllarda daha da geniş kapsamlı bir şekilde devam edecek. Şavşatlı her bayan istediği ürünü buraya getirip satma imkanı bulacak” dedi.

Konuyla ilgili olaraktan yöresel ürünler pazarından oldukça memnun olduklarını belirten vatandaşlar emeği geçen herkese Şavşat Kaymakamlığımıza ve Şavşat Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Nihayet çok güzel bir yerimiz oldu. Artık bizlerde para kazanıyoruz. Hem halkımız doğal besleniyor hem de bizler bu işten para kazandıkça üretime daha fazla yöneliyoruz. Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dediler.