Seçkin Kurt “Artvin’in Geleceği Turizm ve Eğitimdir”

0
????????????????????????????????????

ARTVİN – Artvin’in genç ve başarılı iş adamlarından Cumhuriyet Halk Partisi bir önceki dönem İl Başkanı Seçkin Kurt, Artvin’in en önemli gündem maddelerinden Cerattepe, eğitim, turizm başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Seçkin Kurt, çeyrek asrı bulan Cerattepe mücadelesin, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir il bırakması mücadelesinin adı olduğunu söyledi.

Cerattepe mücadelesindeki asıl amacın insanıyla, doğasıyla, yaban hayatıyla, kendine has kültürüyle dünyada eşine az rastlanır Artvin’imizi çocuklarımıza, torunlarımıza yani gelecek nesillerimize en azından bizlerin yaşadığı şekliyle yaşanabilir bir şehir olarak bırakmak olduğunu dile getiren Seçkin Kurt, “Bu amaç doğrultusunda kesinlikle Cerattepe’de ne altın, ne bakır ne de başka herhangi bir madenin çıkmasını istemiyoruz.

Ülkenin milli hasılasının artırılmasının amacı toplumda refah düzeyini artırmaktır. Cerattepe’de çıkacak altın veya bakır ülkemiz için çok önemli olsa bile ki, buradan devletin kasasına girecek payın çok çok cüzi bir miktar olduğunu, aslan payının madeni çıkaracak şirketin kasasına gireceğini biliyoruz. Bu madem burada ki insanların yaşamını olumsuz etkiliyorsa, burada ki yaşamı yok ediyorsa, insanları, yıkarak, parçalayarak öldürerek, doğayı ve yaban hayatı yok ederek çıkacaksa inanın bu icraatın ülkenin milli menfaatlerine fayda verme şansı yoktur” dedi.

Artvin’de emlak satışlarının sürekli geriye gittiğini esnafın yaklaşık 10-15 yılını banka borçlanması ile ipotek altına soktuğunu ve bu şehirde ekonominin sıkıntılı günler geçirdiğini savunan Seçkin Kurt Artvin’in bu ekonomik dar boğazdan turizm ve eğitimle çıkabileceğini belitti.

Kurt; “Artvin’de maden sorununu çözdükten sonra insanların ekonomik sorunlarını da çözmek lazım. İnsanlarımıza yaşanabilir bir çevre bıraktıktan sonra o insanların burada huzur ve refah içinde yaşaması için bir şeyler yapmak lazım. Bunun çözümü de turizm ve eğitimdir. Yani çözüm Artvin’i Turizm ve eğitim kenti yapmaktır.

Bakın Allah korusun Artvin Maden Kenti olacak olsa Artvin’e sağlayacağı istihdam sayısı yaklaşık 200’dür. Ancak bu alanı turizm ve eğitim kenti alt yapısıyla, yani otel ve pansiyon işletmeciliği ile doldurursak istihdam sayımız en az 2000 olacaktır. Örneğin ilimizde yapılan yeni otel ve AVM’deki istihdam sayımız en az 300 kişidir.

Turizm alanında yapılacak diğer irili ufaklı otel ve pansiyonlarla bu sayıyı en az 10 katına çıkarmak mümkündür. Alın size neredeyse Artvin’deki bütün genç arkadaşlarımıza iş imkânı.

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde fakülte, yüksekokul ve meslek okullarına bu yıl 3500 civarında öğrencinin kayıt yaptırdığının altını çizen Seçkin Kurt bu durumun eğitim kenti olmanın Artvin’e neler kazandırabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Kurt “Yöneticilerin yapması gereken çalışmalar madeni nasıl çıkarırız değil, turizm ve eğitim alt yapısını nasıl sağlarız, nasıl geliştiririz olmalı. Asıl amaçları öğrenci ve turist sayısını nasıl artırırız olmalıdır.

Turizm ve Eğitim Kenti Olarak Gelişmemizin Önünde Duran Engel Maden midir?

Dünyada ve ülkemizde artık deniz değil de yayla turizminin öne çıktığı bu dönemde Artvin’in sahip olduğu bu özelliğinin neden kullanılmadığı aklımızda soru işaretleri bırakmakta. Yaz aylarında yayla turizminin, kış aylarında av ve kayak turizminin çıtasının çok daha yukarılara çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

Birde dünyanın en büyük Atatürk Heykeli’nin ilimizde bulunması bizler için çok büyük bir şanstır. Ama aydınlatılması dahi yeni yapılıyor.

Artvin’de maden sektörünün oluşturulması için turizm ve eğitimin sektörünün ikinci plana atıldığını da zaman zaman düşündüğünü belirten Seçkin Kurt, “Turizm ve Eğitim Kenti olarak gelişmemizin önünde duran engel maden midir?

Artvin’in önünü açılması için gerekli olan maden değil, turizm ve eğitime yapılacak olan yatırımlardır. Bu çerçevede milletvekillerimizden, bürokratlardan ve yerel yöneticilerden Artvin halkının beklentisi maden değil eğitim ve turizmdir. Artvin halkına da yakışanda budur” diye konuştu.

15 Temmuz sürecinde yaşananlarda değinen Seçkin Kurt 15 Temmuz darbe girişiminin sadece AKP ve Cumhurbaşkanına yönelik harekat olmadığını, bu girişimin Türkiye Cumhuriyetinin laik, üniter ulus devlet yapısı ve demokrasimizi tamamen tarihe gömme planı olduğunu söyledi.

Kurt bu girişimim “Doğrudan Türkiye Cumhuriyetini hedef alan ve ülkemizin en büyük dayanağı olan Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik dış bağlantıları da olan bir işgal planıydı dedi.

Bunun altında ki asıl amacın asıl amacın Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetini dönüştürmek, halkı bir birine düşürüp, ülkeyi parçalayarak yönetmek olduğunu söyledi.

Peki, FETÖ Nerden Çıktı?

1946’lardan beri ülkemizin tam bağımsızlığından rahatsız olan Emperyalist devletler o dönemde ABD’nin ilişkilerine dayalı bir takım akımlar başlattı.

Bu akımlarla ortaya çıkan hareketler son 15 yılda yerini Atatürk düşmanlığı akımına bıraktı. Bizlerin düşüncesi bu düşüncede bir anlayışın Türkiye Cumhuriyetinin önünde her zaman bir tehdit olarak durduğudur. Ancak milletin kalbindeki Atatürk sevgisini yok etmenin imkânı yoktur. Bunu 15 Temmuz sürecinde bir kez daha gördük. Bizlerin tanıdığı tek cemaat cami cemaatidir. Ülkemizin yönetimi hiçbir zaman cemaatlerin ya da buna benzer yapıların elinde bulunamaz, bulunmayacaktır. Bu milletin kalbinden Mustafa Kemal sevdasını, bayrak sevdasını, vatan ve millet sevgisini kimse silemez, birlik ve beraberliğimizi kimse yok edemez. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızda ki asil kanda mevcuttur.

Bu tarz hareketlerin asıl amacı Türkiye Cumhuriyetinin ve Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Bugün bu koltukta oturan Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na da Artvin Şavşat ilçesi Yanıklı bölgesinde terör örgütü PKK mensuplarınca saldırı yapılmıştır. Bizde bu saldırı da genel başkanımızın konvoyundaydık. Yaşananlara yakından şahit olduk. Bu tarz bir olay Artvin’de ilk kez yaşandığından dolayı tüm Artvinlileri derinden etkilemiştir.

Bu saldırılar Genel Başkanımızı ve Artvin Halkını Türkiye Cumhuriyeti sevdasından asla vazgeçiremeyecektir. Bu vesile ile olayda hayatını kaybeden şehidimiz Fatih Çaybaşı’na Allah’tan rahmet, acılı ailesine de başsağlığı diliyorum.

15 Temmuz süresinde ülkemize kast eden terör gruplarının tamamen temizlenmesi en büyük temennimizdir. Bu yapılırken de hukuk çerçevesinde yapılmalı. Siyasi emellerden uzak tutulmalı. Suçsuz insanların sürecin içine çekilerek cezalandırılması gibi bir yanlışlara girilmemesi gerekiyor. Devletten beklentimiz at izi it isine karıştırılmasıdır. Böyle bir şey olursa bundan karlı çıkacak kesinlikle ülkemiz değil yine FETÖ, PKK gibi terör örgütleridir.”

Seçkin Kurt son olarak, Kurban Bayramı’mızın ülkemizin birlik ve beraberliğe özenle ihtiyacı olduğu bu zor günlere denk geldiğini belirterek “Mübarek Kurban Bayramımızın ülkemize birlik, beraberlik, barış ve huzur getirmesi temennisi ile tüm İslam Aleminin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve tüm Artvin Halkının bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.