Şehrin kurtuluşunun 102’nci yılı kutlandı

0
84

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yılı münasebetiyle resmi tören düzenlendi.

Artvin Valiliği koordinasyonunda Artvin Belediyesi organizasyonuyla gerçekleşen Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıldönümü kutlamaları, Kahramanmaraş ve Hatay Merkezli depremler nedeniyle şehrimizin düşman işgalinden kurtuluş kutlama programı sadece çelenk sunma töreniyle gerçekleştirildi.

Artvin Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunum töreninde Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Veli Altınay ile Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumunun ardından Temsili Subaylar tarafından Artvin Valisi Yılmaz Doruk’a Türk Bayrağı, İl Garnizon Komutanına Piyade Albay Veli Altınay’a Kurtarılmış Vatan Toprağı, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e sembolik kentin anahtarı verildi.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu töreninde konuşan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin’in; yürekli, cesur, adil, hoşgörülü, bilinçli kültürlü insanların yaşadığı ender memleketlerden biri olduğunu söyledi.

Başkan Elçin yaptığı konuşmada; ‘Kahramanmaraş ve Hatay merkezli 11 ilimizi kapsayan ülke nüfusunun %15-20’lik kesmini etkileyen asırlardır dünyada eşi benzeri olmayan art arda yaşadığımız ikiz depremler ve binleri aşan artçı depremler neticesinde, şuana kadar belirlenen 46.104 vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, 100 binin üzerindeki yaralılarımıza acil şifalar ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum.

Bu cennet vatanımızı bizlere miras olarak bırakan, başta ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Artvin’i il yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah ve siyasi arkadaşı dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Çoruh Bölgesi Müfreze Komutanı Deli Halitpaşa, Miralay Şükrü Bey’e ve bu cennet vatanı bizlere miras bırakmak için, kanlarını gözlerini kırpmadan su gibi akıtan, canlarını feda eden tüm şehitlerimize minnettarlığımı belirtirken aziz hatıraları ve eserleri önünde saygıyla eğiliyor Allah’tan rahmet dilerken gazilerimize de şükranlarımı sunarım.

Artvin, yürekli, cesur, adil, hoşgörülü, bilinçli kültürlü insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir.

Asrın felaketini yaşadığımız bu günlerde konuşmamı daha fazla uzatmadan, Beni dinleme nezaketi gösteren, başta sayın valim, kıymetli milletvekillerim olmak üzere tüm protokol ve çok sevdiğim hemşehrilerimin 7 Mart Artvin’in kurtuluş bayramının 102.yılını bir kez daha kutlar, yaklaşmakta olan mübarek ramazan ayınızı şimdiden tebrik eder, her birinize ayrı ayrı en derin saygılarımı ve sevgilerimi sunarım.’ Dedi.

Vali Doruk, ‘Eşsiz doğası, insanı ve kadim kültürüyle her alanda değerli bir fark yaratan Artvin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Aziz milletimiz asırlardır hür yaşama idealinden asla taviz vermeyerek istiklal ve istikbali uğrunda nice şanlı zaferlere imza atmıştır.

Bundan 102 yıl önce “Ya istiklal ya ölüm” diyen kahraman Artvinliler, eşsiz bir mücadele ile bu güzel şehri hürriyetine kavuşturmuştur.

Böylesine kutlu bir mücadeleyle tekrardan vatan topraklarına dâhil edilen Artvin’imizi ve kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi müreffeh yarınlara kavuşturmak için durmadan çalışacağız.

Bu düşüncelerle, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü içtenlikle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanlarıyla suladıkları bu toprakları bizlere vatan yapan bütün kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.’

Düzenlenen tören kurban kesimi ile sona erdi.