Servis Şoförlerine, Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geldi

0
557

ARTVİN- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Servis Şoförlerine, Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu hale geldiğini açıkladı.

Artvin’i de kapsayan uygulama hakkında açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle servis şoförlüğü için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini belirtti.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan servis kavgalarına son noktanın konulduğunu belirten TESK Genel Başkanı  Bendevi Palandöken, tüm servis sürücülerinin TESK tarafından hazırlanan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından resmi gazetede yayınlattırılan servis şoförü standartlarına uymalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Konuya ilgili yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı  Bendevi Palandöken, “Son yaşanan istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla görüşerek çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldı. Standart resmi gazetede yayınlandı. Şu an standartla ilgili yeterlilikler hazırlanıyor. Yeterliliğin hazırlanması ile artık her önüne gelen servis şoförlüğü yapamayacak. Mutlaka  MYK tarafından yayınlanan standartlar doğrultusunda yapılacak sınavlardan başarı ile geçmesi gerekiyor. Yani artık servis şoförlüğü için ehliyet ve SRC belgesi yeterli olmayacak. Yeni düzenleme ile eski şoför abiler geri gelecek. Ahlaki ve toplum değerlerine uyan sürücüler olacak” diye konuştu.