Seyitler Köyü Yolu Vatandaşların Korkulu Rüyası

0
887

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi‘nin de içerisinde bulunduğu Seyitler Köyü’nün yolu, heyelan tehlikesi nedeni ile öğrencilerin ve köy halkının korkulu rüyası haline geldi. Yolda heyelanların yaşanması, sürekli olarak bu güzergaha taş ve kaya parçalarının düşmesi yoldaki trafik seyrini olumsuz etkilerken, bu güzergaha biran önce çözüm bulunamaması durumunda bir çok üzücü kazanın yaşanması an meselesi.

Artvin İl Özel İdaresi’nin birkaç yıl önce yaptığı geniş kapsamlı çalışmaya rağmen halen çözülemeyen yol problemi, gün geçtikçe ölümcül risk barındıran bir duruma dönüşmeye başladı.

Her gün binlerce insanın ulaşımı için kullandığı bu yol güzergâhı üzerinde çok sayıda noktada kaya ve toprak kayması ve yol göçmesi gibi olumsuzluklarla karşılaşan vatandaşlar, ölümle burun buruna yaşıyorlar. Özellikle yağışlı havalarda istisnasız her an sıkıntı olan yolda, gelen kaya parçaları zaman zaman araçlara çarparak maddi hasarlara ve hayati riske neden oluyorlar. Şimdiye kadar yol üzerinden kopan kayalar ile ölüm tehlikesiyle karşılaşan yolcular, yolda oluşan derin çatlaklar ve bariz kaymalar ile yolun ne zaman kopacağını birbirlerine sorup duruyorlar.  Yolun bu durumuna rağmen yetkililer çatlakların üzerini asfalt ile kaplayarak kapatıyor ve dökülen kaya ve toprak parçalarını yoldan devamlı olarak temizliyorlar. Bu tip geçici önlemler ile yol güvenliğinin sağlanmadığını düşünen vatandaşlar ise, bu yolun güzergâhının değişmesi ya da sorunsuz bir hale getirilmesi için yetkililer birilerinin ölümünü mü bekliyor şeklinde veryansın ediyorlar. Bilindiği gibi, kısa zaman önce Seyitler Köyü yolunun hemen karşısında bulunan Artvin-Şavşat yolunda bir kopma meydana gelmiş ve farkına varamayan bir sürücü bu yolda ağır bir kaza geçirmişti. Ancak buna rağmen yetkililer Seyitler yolundaki tehlikeyi görmezden gelerek basit tedbirler ve dökülen taşların temizlenmesi şeklinde geçici çözümler ile yolu trafiğe açık tutmaya gayret gösteriyorlar.

Kalıcı Çözüm: Yol Güzergâhının Değiştirilmesi

Seyitler Köyü yolunun vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik bir tehlike oluşturmadan işletilebilmesi için milyonlarca lira masraf edildi. Sonuçta ise hiçbir değişiklik olmadı ve hatta gün geçtikçe tehlike daha da arttı. Her gün binlerce insanın kullandığı bu yoldaki sorunun çözümü için DSİ Bölge Müdürlüğü’ne giden yoldan Seyitlere doğru bir viyadük yapılmasının kaçınılmaz olacağı yönünde görüşler ileri sürülüyor. Mesafe biraz uzasa ve maliyetli olsa bile yol güvenliği açısından ve her an ölümlü bir kaza olabileceği düşünüldüğünde, bu projenin hayata geçirilmesi elzem gibi görünüyor. (Hayati Akbaş)