Seyitler Yolu’nda Yine Taş ve Kaya Engeli

0
590

ARTVİN – Artvin’in en yoğun köy yollarından ve aynı zamanda da Artvin Çoruh Üniversitesi ulaşım yolu olan Artvin Merkez-Seyitler yolu yine gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

Artvin Merkez’in en işlek yollarından Seyitler Köyü yolunda yine heyelan geldi ve yol bir kez daha taş ve kaya parçaları nedeniyle ulaşıma kapandı. Kısa bir süre önce Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla tarafından Karayolları ağına alındığı müjdelenen ilimizin en sorunlu yollarından bir olan Seyitler Köyü yolunda sürekli yaşanan heyelanlara bir yenisi daha eklendi. 29 Eylül 2016 Perşembe günü öğle saatlerinde yağan yağmur nedeniyle yolda bir kez daha heyelan geldi. Birçok aracın son anda kaçmayı başardığı heyelanda yüzler kilo ağırlığındaki taş ve kaya parçaları kısa süre içerisinde trafiği ulaşıma kapadı. Bölgeye gelen iş makineleri aracılığıyla on dakikalık bir çalışma sonucunda yol yeniden ulaşıma açılırken, ilimizin en işlek yolunda yaşanan heyelanlar artık can ve mal kaybına yol açmadan tedbir alınma mecburiyetini doğuruyor. Artvin’de bu denli yoğun trafiğin yaşandığı ve üniversitenin yeni eğitim öğretim sezonu nedeniyle işlerliği had safhaya çıkan Artvin-Seyitler Köyü yolunda biran önce çalışmaların yapılması bekleniyor.

Çelik Ağ Yetersiz Kalıyor

Sürekli taş ve kaya parçaların yola düşerek ulaşımı engellediği Seyitler Köyü yolunda kısa bir süre önce belirli bölümlerine çelik ağ örülmüş ve taş ve kaya parçalarının yola düşmemesi için önlem alınmıştı. Bu önlemlerin oldukça fazla yararı olurken, çelik ağ örülmeyen bölgelerden taş ve kaya parçalarının düşmesi de çelik ağ örme konusunda daha fazla gayret gösterilmesi gerekliliğini bir kez daha göstermiş oldu. Yolun büyük bir bölümüne çelik ağ örülerek meydana gelebilecek taş ve kaya düşmelerinin önüne geçilebileceği belirtiliyor.

AK Parti Milletvekili Kışla’nın müjdesi çözüm olabilir

Seyitler Köyü yolunda yaşanan heyelanlar artık büyük tehditler oluştururken, yaşanan son heyelan da dikkatlerin bir kez daha bu yola çevrilmesini sağladı. AK Parti Milletvekili Kışla’nın kısa bir süre önce yaptığı açıklamada bu yolun Karayolları ağına alındığı belirtilmişti. Yapılan bu açıklama başta Seyitler Köyü sakinleri olmak üzere bu yolu kullanan Varlık, Varziya köylüleri ile Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerini mutlu etmişti. Yapılan bu açıklamanın ardından gelen bu son heyelanda şans eseri can ve mal kaybı yaşanmazken, yolda tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Biran önce Karayolları tarafından bu yola ilişkin tedbirlerin alınması beklenirken, alınacak geçici tedbirlerin yanı sıra kalıcı çözümlerinde masaya yatırılarak uygulanmaya başlanması talep ediliyor.