Sofraya bir tabak da sen koy

0
74

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, il protokolü, okul/kurum yöneticileri, STK’ler ve kıymetli Artvin halkının katılımı ile Artvin Gönül Bağı Platformu tarafından gerçekleştirilen “Sofraya Bir Tabak da Sen Koy” adlı yardım kampanyası tanıtımı 13.03.2023 Pazartesi günü saat 14.00’te AÇÜ Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından bölgedeki 11 ilimizde açılan yaraları daha hızlı sarmak, depremzede vatandaşların yanında olunduğunu hissettirmek, yardımları doğrudan bölge insanı ihtiyaçlarını karşılamaya ve sürekli hale getirmek amacıyla gerçekleştirilen tanıtım programında, Artvin olarak Valiliğimiz koordinesinde yapılacak çalışmalar Artvin halkına tanıtıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Artvin’den deprem bölgesine giden yardımlar ve orada yapılan çalışmalarının anlatılmasıyla devam etti.

Programda ilk konuşmacı şehre gelen depremzedelerle ilgili yapılan çalışmaları aktaran Yılmaz Olgun oldu. Olgun konuşmasında “Bugün itibarıyla ilimize gelen toplam depremzede sayımız 2 bin 165. Bu misafirlerimizin 330’u yani yüzde 15’i bugün itibariyle ilimizden ayrılmış durumda. İlimizde konaklayan misafir sayımız ise 1835. İlimizde konaklama yapan misafirlerimizin 1483’ü yani yüzde 81’i konutlarda, 283’ü Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yurtlarında, 69’u ise otel ve pansiyonlarda konaklamaktadır. İlimizde konaklama yapan depremzedelerimizi yarıdan fazlası il merkezi ve Hopa ilçemizde misafir edilmektedir. İlimizde konaklayan misafirlerimize yönelik olarak ilgili kurumlarımız tarafından psiko-sosyal destekler sağlanmakta, çeşitli sosyal ve ekonomik ihtiyaçları takip edilerek karşılanmaktadır. İlimizde misafir ettiğimiz depremzede 279 çocuğumuzun Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından okullara kayıtları yapılmıştır. Bu rakam toplam depremzede sayımızın yüzde 15’ine tekabül etmektedir.

Bu süreçte deprem bölgesinde ilimizden toplam 77 iş makinesi, 907 kamu personeli ve 582 gönüllü yer almıştır. Halen deprem bölgesinde 31 iş makinesi ve 292 kamu personeli görev yapmaktadır. Deprem bölgesine bugüne kadar ilimizde toplam 326 adet tır ve kamyon ile yardım malzemesi gönderilmiştir. 146’sı yakılacak odun,135’i gıda temizlik ve hijyen, 30 tanesi su ve 15 tanesi de gıda malzemelerinden oluşmuştur. son olarak 22’ye yakın akrabasını, sayısını bilmediğim mahalle komşularını, okul arkadaşlarını, öğretmenlerini, alışveriş yaptığım aile esnafını, 3 ayrı dine farklı kültürlere mensup insanların bir arada yaşadığı doğup büyüdüğü kentini kaybetmiş bir Antakyalı olarak söylüyorum bunu. O insanların maddi manevi ilgiye ve desteğe ihtiyaç var. Deprem mağdurlarına desteklerini esirgemeyen herkese o bölgenin bir insan olarak çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Olgun’un ardından deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında Suat Çelik

Konuşma yaptı. Çelik deprem sabahı ilk planlamalarını yaparak ekipleri 3’e böldüklerini, 1’inci ekibin Şanlıurfa’dan, 2’nci ekibin Erzincan üstünden ve 3’üncü ekibin ise Kayseri üstünden hareket ettiğini belirterek, “Deprem bölgesine ilk varan ekiplerdeniz. İlk yaptığımız çalışmalar tabii ki insan kurtarmaya yönelikti, iş makinelerimizde sahaya daldık ve ilk çalışmalarımızda bazı vefat eden vatandaşlarımızı dışarıya aldık. Hindistan ekibi ile birlikte çalıştık, Avusturya ekibine destek verdik, bazı ekipler askeri araçlarını getirmişlerdi, bazı ekiplerin araçları yoktu onlara da destek verdik. Ukrayna ekibi de oradaydı savaşa devam eden bir ülke bile tüm ekibini alıp deprem bölgesine gelmişti. Bu çok güzel bir vefa örneğiydi. Diğer ekibimizle bir yandan insani malzeme dağıtmaya çalıştık, çünkü insan yardım dağıtma işi en önemli aşamalardan bir tanesiydi. Artvin’den gelen çok sayıda yardımı biz oradaki ekiplerimizle doğru noktalara ulaştırdığımızı düşünüyorum” dedi.

Çelik’in ardından sırayla Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Cin ve HOPAK Başkanı Emin Üçüncü de deprem bölgesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Programın devamında Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece tarafından Artvin Gönül Bağı Platformunun amacı anlatıldı. Derece, “Platformun amacı ilimizde yaşayan depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması, Deprem bölgesindeki yaşamın normalleşme sürecine katkı sunmak, Depremzede vatandaşlarımızın psiko-sosyal destek sağlanması adına gerekli çalışmaları yapmak ve yapılan yardımların planlı ve programlı bir şekilde yürütülmesini amaçlamaktadır. Nakdi yardımlarda 1 tabak 300 TL olup Mart- Ağustos süreci olmak üzere ilk etap 6 ay süreli olacaktır” dedi.

Son olarak Vali Yılmaz Doruk şu ifadeleri kullandı:

“Birçok vesileler ile sizinle bir araya geldik yaklaşık 5 yıldır. Sizin ile birlikte yaşadık acısıyla, tatlısıyla güzel günleriyle heyecanlandığımız zamanlar oldu, üzüldüğümüz duygulandığımız zamanlar oldu. Zor zamanlar yaşadık hastalıklar, pandemiler ve afetler yaşadık Artvin’de. Törenler yaptık bir araya geldik siz yeniden duygularımızı düşüncelerimizi paylaştık.

Dünyada bizim kadar dostu olan ve bizim kadar düşmanı olan bir ülke yok bunun üstesinden ancak böyle bir aradayken gelebiliriz.

Ekiplerimizi deprem bölgesine yolcu ederken çalışmayı bırakın oraya sağ salim nasıl ulaştıracağız diye tedirginliği yaşarken, onlar gözüne kırpmadan karda tipide Erzurum gibi bir yerden Karlıova’dan geçip oralara ulaşmak için yola çıktılar. Tüm Artvinliler adına ben kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Kendileri bizim yüz hakkımız oldu. İnsanlığımız gereği, inancımızın gereği yapıyoruz tabii biz bunları ama bir Artvinli olarak da kim var diye sorulduğunda sağına soluna bakmadan ben varım diye ortaya çıkan bir gençlik diyoruz ya Artvinliler o gece böyleydiler.

İftar sofrasını kurduk mu kapıdan geçen birisi varsa hemen buyurun ederiz, bu bizim geleneğimizdir Her masaya oturduğumuzda soframıza birilerini de oturtturmak davet etmek çocuğumuz varsa bir çocuğumuz daha olsun annemizin babamızın rahmetinin de hayrına hayırlı evlat görevi yaparak ailemizin nüfusunu bir süreliğine arttıralım. İmkanlar ölçüsünde yardımın azı da çoğu da kıymetlidir. Bu sofranın bereketinden onlar da manevi destek alsın, ailemize 4 kişi katmış olalım diye düşünüyorum ben. Şimdiden milletimize çok teşekkür ediyorum. Bu tablodaki güzellik; bir arada olmaktan daha güzel bir şey yok. Biz buradayız, beraberiz. Bu topluluğa bu, ülkeye bu millete yönelik niyeti bozanlar varsa buradayız, hep beraberiz, bekliyoruz.”