SOL Parti Artvin’den MV. adayı çıkartıyor

0
67

SOL Parti 28. Dönem Artvin Milletvekilleri adayları belli oldu. Şavşat İlçe Başkanı Erkan Evbaşı ve Şair Özlem Akyürek milletvekili adayı oldu.

14 Mayıs’ta yapılacak olan 28. Dönem Meclis Seçimleri için SOL Parti’den Artvin Milletvekili adayları açıklandı. Artvin Ortaköy’ünden Artvin Çoruh Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği mezunu Şair Özlem Akyürek ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kuruluşundan bu yana Parti içerisinde görev alarak 3 dönem Şavşat İlçe Başkanlığı yapan SOL Parti Şavşat İlçe Başkanı Erkan Evbaşı aday oldu.

Artvin’in Şavşat ilçesi Ciritdüzü köyünde doğup ilkokulu aynı köyde bitirip daha sonra Rize Ortaokulu’nu devamında Şavşat lisesini bitiren Evbaşi, Erzincan Eğitim Fakültesini terk ederek İstanbul’da işçi olarak hayatına devam etti. DİSK içerisinde sendika temsilciliği daha sonra devlet memurluğu ardından da yeniden işçilik yaparak emekli oldu.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kuruluşundan bu yana Parti içerisinde görev alarak 3 dönem Şavşat İlçe Başkanlığı yaptı ve çevre mücadelesinde aktif görevlerde bulundu. Bu konuda platform kurucuları içerisinde yer aldı.

Evli ve iki çocuk babası olan Erkan Evbaşi, halen Şavşat’ta yaşıyor.

Akyürek kendisi ile ilgili hazırladığı özgeçmişinde şu ifadelere yer verdi:

“Artvin’de doğmuş büyümüş, bu şehrin derdini kendine dert edinmiş, doğası için mücadele etmiş bir genç; henüz ataması yapılmamış bir öğretmen, bir kafe emekçisi aynı zamanda şiire meraklı, “Düğümler” adlı şiir kitabımla birlikte bir şairim.

Kadınların haklarını hiçe sayanlara, geri planda tutmaya hatta yok etmeye çalışan şer ortaklarına karşı mücadele etmiş, Artvin’de sokak sokak gezip kadın hakları için uğraşmış, örgütümle birlikte dünden bugüne mücadeleye devam etmiş bir Artvinliyim.

Devrimci sorumluluğumuzun gereği olarak ezilenin hor görülenin günbegün azarlanan bu halkın sesini duyurmaya çalışan, binlerce muhalif sesten biriyim. Ekonomik krizler, taciz, şiddet, iktidarın halkı kutuplaştırması karşısında, örgütlü mücadelenin kararlığıyla bugün de yarın da her koşulda sözümü söylemeye, örgütlü mücadeleyi savunmaya devam edeceğim.

Tarihin gördüğü en karanlık ittifakı birlikte gönderelim. Aydınlık bir ülke için değişimi birlikte yaratalım.”