Son 20 yılda 5 gerdanlık taktı 

0
72

DSİ Genel Müdürü son 20 yıldaki Artvin yatırımlarını açıkladı: “Artvin İline toplam 48.220.938.016 TL yatırım yapılarak, 125 adet tesis hizmete alınmıştır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla Ülkemizin dört bir yanında milletimizin refah düzeyini artıran yatırımları hayata geçiriyor.

Değeri her geçen gün artan “su” DSİ eliyle başta sağlıklı içme suyu olmak üzere, tarım, enerji, hizmet ve çevre gibi farklı sektörlerde değerlendiriliyor. “Su’da Sıfır İsraf” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına da imkan sağlıyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son yıllarda DSİ marifetiyle hizmete açılan tesislerin yanı sıra plan ve proje aşamasındaki yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulundu; “1954 yılından bugüne, Ülkemizin kalkınması için inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu; başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede değerlendiren DSİ, son 20 yılda toplam 477 milyar liralık yatırım yaparak 9.585 tesisi hizmete açmış ve aziz milletimizin gönlünde yer edinmiştir.” dedi.

ÇORUH’UN 5 MAVİ GERDANLIĞINI ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK

Bu yatırımlardan Artvin ilinin de nasibini aldığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ’Artvin’de son 20 yıl içerisinde ülkemizin gurur projeleri olan Muratlı TBMM 85.Yıl Milli Egemenlik Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ve Artvin Barajı ve HES tesisleri inşa edilerek ülkemizin elektrik enerji üretimine 40 milyar kilowatt.saat katkı sağlanmıştır.

Ayrıca Ülkemizin prestij projesi olan Yusufeli Barajı ve HES’de 22 Kasım 2022 tarihinde su tutulmaya başlanılmıştır. Temelden 275 metre yüksekliği ile Ülkemizin birinci, Dünyanın ise beşinci yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES projesiyle milli bütçeye yıllık 5 milyar TL katkı sağlanacaktır.

Yusufeli Barajı ve HES’te su seviyesi 74 metreye ulaştı. Dar Vadide mühendislik harikası bir eser inşa ettik. Bu sadece bir baraj projesi değildir. Yusufeli Barajı ve HES Projesi, sadece baraj ve elektromekanik tesislerinin inşaatı değil. Barajdan, şehir merkezi dâhil 19 köy etkileniyor. 19 köyün 7’sini farklı bir yerde yeniden inşa ettik. Kilometrelerce ulaşım ağı yeniden yapıldı. Köprüler, viyadükler, tüneller yapıldı. Tabii bir de ilçe merkezini taşıdık, göl manzaralı yeni bir ilçe inşa ettik. Yeni ilçe merkezi, eski ilçe merkezinden iki kat daha büyük. Yeni Yusufeli 150 hektar alana kuruldu. Eski ilçe 75 hektardı. Böyle bir eseri ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ’dedi.

ARTVİN’E VE YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİNE MEMBA KALİTESİNDE İÇME SUYU GETİRDİK

Genel Müdür Mehmet Akif Balta, ’Artvin İçme suyu Projesi ile Hatilla Deresinin 1.300 metre kotundan alınan 255 lt/sn debisindeki içme suyu 33 km uzunluğundaki isale hattı ile 22.000 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinde getirilmiştir. Arıtma tesisinden çıkan içme suyu Artvin şehir merkezine 2050 yılına kadar olan yıllık 4,35 milyon m³ içme suyu ihtiyacını karşılanacaktır.

Yusufeli İçme suyu Projesi ile Tekkale Deresinin 1.360 metre kotundan alınan 42,17 lt/sn debisindeki içme suyu 9,6 km uzunluğundaki isale hattı ile 5.500 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinde getirilmiştir. Arıtma tesisinden çıkan içme suyu Yeni Yusufeli İlçesinin 2050 yılına kadar olan yıllık 1,33 milyon m³ içme suyu ihtiyacını karşılanacaktır.

SEYİTLER KÖYÜ YERALTI BARAJI TAMAMLANMIŞTIR

Bununla birlikte Artvin Merkez Seyitler Köyü Yeraltı Barajı ve Sulaması İnşaatının tamamlanarak 67.000 m³ su depolanmıştır. Depolanacak su ile 650 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.

Artvin’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Artvin İlinde taşkın riskini azaltmak için son 20 yılda tamamlanan 84 dere ıslahı ile; Artvin Şehir Merkezi, 179 adet yerleşim yeri ve 3.598 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

ARTVİN’İN SUYU ÜLKEMİZİN ENERJİSİNE ENERJİ KATIYOR 

Artvin’de son 20 yılda 32 HES’in kurulu gücü 1.827,63 MW, yıllık enerji üretimleri ise 5,88 milyar kiloWatt.saat’tir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Artvinliler için üretmeye ve Doğu Karadeniz’in parlayan yıldızı Artvin’i su yapıları ile ihya etmeye devam edeceğiz” dedi.