Tarihi Kemerköprü restore çalışmaları devam ediyor

0
123

Arhavi’de Kemerköprü ve Dereüstü köylerini birbirine bağlayan tarihi Kemerköprünün restorasyon çalışmaları devam ediyor.

1600’lü yılların başlarında Orçi deresi üzerinde inşa edilen Kemerköprü, 1900’lü yılların başlarında yaşanan sel taşkınına dayanamayıp yıkılıncaya kadar yaklaşık 400 yıl ayakta kaldı. Bu yıkımın ardından ana kemerin sağlam kalan gövdesine ağaç kalaslarla destek sağlanarak uzun yıllar kullanılmış olsa da 1993 yılının mart ayında ana kemerin de yıkılmasıyla küçük bir satıh kaldı. Köprünün tamamı üç gözlü olup, ana kemere karadan itibaren yükselen iki küçük Kemerler ile bağlanmaktaydı.

26 Ağustos 2022 tarihinde imzalanan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının başlattığı çalışma ile Kemerköprü’de tarihi restorasyon başlatıldı. 3 Ekim 2024 tarihinde bitmesi ön görülen tarihi Kemerköprü restore çalışmaları devam ediyor.

Kemerköprü Köyü Muhtarı Mehmet Ermiş devam eden çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Çocukluğum bu köprünün altında yüzerek geçti. Derede balık tutmak için dinamit atarlardı, patlamalar sonucu köprünün altındaki taşlar yerinden oynuyordu ve zamanla deredeki su akıntısının etkisiyle de köprümüz yıkıldı. O günden sonra yeklimi mecralara devamlı dilekçe veriyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde çıkan karar ile restorasyon çalışmaları başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Milletvekilimize, Cumhurbaşkanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ekonomik krizin olduğu dönemlerde devletimizin köprümüz için ayırdığı bütçeye teşekkür ediyorum” dedi.