Tatbikat gerçeği aratmadı

0
126

Artvin Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Artvin Devlet Hastanesi 2022 yılı HAP (Hastane Afet Planı) uygulaması kapsamında gerçekleştirilen yangın tatbikatında, senaryo gereği hastanenin 5’nci katında bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi katında yangın çıktı.

Hastane görevlileri tarafından yangının kontrol altına alınamamasının ardından, durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. Hastanede sarı kod verilmesiyle birlikte hastalar yetkililer tarafından binadan tahliye edilmeye başlandı. İhbar üzerine adrese UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kısa sürede adrese ulaşan ekipler, hastalara müdahale etti. Üst katlarda bulunan hastaların tahliyesi, itfaiye ekiplerinin merdivenli aracıyla yapıldı. Durumu kritik olan hastalar, ambulanslar ile en yakın hastanelere sevk edildi. Hastaların tahliye edilmesinin ardından yeşil kod verilmesiyle birlikte tatbikat sona erdi.

Tahliye edilen hastalar olay yerinde hazır bekletilen 112 sağlık ekiplerine teslim edilirken, çıkan yangında dumandan etkilenen ve mahsur kalan personel ise Artvin AFAT ve Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Seda Kuruoğlu, “Hastane Afet Planı kapsamında yangın tatbikatını her sene bir defa da olsa gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yangın şakaya gelmeyecek bir olay. Tatbikatlar da bu sıkıntıyı gidermek adına bizim için bir prova oluyor. Bu aşamada 112 Acil Yardım ekibi, AFAD ve UMKE ekipleri de bize dahil oldu. Gerçekmiş gibi bir tatbikat gerçekleştirdik ve çok iyi müdahale ettiğimizi düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan senaryo gereği de olsa koşuşturmaları sakin bakışlar arasında izleyenler ise, bir telaş var ama gerçeği ile senaryosunu pek ayıramadık. Güzel bir uygulama olmuş ve bizde böyle acil durumlarda ne yapılması gerektiğini öğrenmiş olduk dediler.