Tecavüzcü öğretmenini 14 yıl sonra tutuklattı

0
2162

Gökmen Ulu

 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yaşanan ve akıllara durgunluk veren ‘erkek çocuklara tecavüz’ vahşeti, olayın üzerinden geçen tam 14 yılın ardından aydınlatıldı. Korkunç olayı ortaya çıkaran ise, Kur’an öğretmeni tarafından tecavüze uğrayan çocuklardan birisi… Gerilim filmi senaryolarını aratmayan olay, 2002 yılında Yusufeli’ndeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşandı. Tecavüze uğrayan çocuklardan birisi olan mağdur kişi, okumak için ayrıldığı ilçesine üniversiteyi bitirip, meslek sahibi olunca yeniden döndüğünde çocuk tecavüzcüsü Rüstem A.’nın hâlâ aynı okulda öğretmenlik yaptığını gördü. Tecavüzcü öğretmenin şimdiki öğrencileri üzerinde kısa bir araştırma yapan mağdur kişi, Rüstem A.’nın çocuk tecavüzlerine ’14 yıldır’ devam ettiğini ortaya çıkardı. Kur’an öğretmeni Rüstem A. küçük yaştaki erkek çocuğa defalarca tecavüz ettiği iddiası ile tutuklandı. Tecavüzcü öğretmeninin cezaevine götürülürken “Ben bekarım, elime kız eli değmedi, ne yapayım” dediği iddia edildi. Sanığın avukatlığını eski AKP Artvin İl Başkanı üstlendi.

ARTVİN’DE TECAVÜZ SKANDALI

Artvin’in Yusufeli İlçesi’ndeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 17 yıldır Kur’an ve Arapça Öğretmenliği yapan 46 yaşındaki Rüstem A., küçük yaştaki erkek çocuğa defalarca tecavüz ettiği iddiası ile tutuklandı.

ESKİ MAĞDUR ORTAYA ÇIKARDI

Olay, mağdur kişinin girişimi ile ortaya çıktı. Mağdur vatandaş 2004 yılına kadar Yusufeli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciydi. Üniversiteyi kazanarak şehirden ayrıldı. Diplomasını aldı, öğretmen oldu. Yıllar yıl sonra Yusufeli’ne döndüğünde Rüstem A.’nın aynı okulda öğretmenlik yapmaya devam ettiğini gördü. Aklına kendi çocukluğunda yaşadığı mağduriyetler geldi. Çünkü iddiasına göre; Rüstem A. 2002 yılında onu taciz etmiş, cinsel istismarda bulunmuş, defalarca tecavüz etmiş, fakat korkusundan kimseye söyleyememişti. Araştırma yaparak Rüstem A’nın cinsel tacizlerine hala devam ettiği bilgisine ulaştı. İsminin saklı kalması şartı ile BİMER’e başvurdu. Dilekçesinde yaşadıklarını ve duyumlarını anlattı. Önce kendisi şikayetçi oldu, sonra da Rüstem A.’nın şu an eğitim gören çocuklara cinsel taciz ve tecavüzde bulunmaya devam ettiği iddiasının araştırılmasını istedi. Savcılık harekete geçti.

PLAY STATION OYNAMA BAHANESİ

Soruşturma başlatan savcı bilgisine başvurduğu çok sayıda öğrenciyi dinledi. Rüstem A.’nın erkek öğrencileri Play Station oynamak bahanesi ile evine davet ettiği öğrenildi. Bazı öğrencilere para teklif ettiği iddia edildi.

ÇOCUKLARA CİNSEL ORGANINI SÜRTÜYORDU

Köyden eğitim görmek için Yusufeli’ne gelen ve yurtta kalan çocuklardan ikisi yaşadıklarını savcıya söyledi. 16 yaşındaki iki erkek çocuk, Kur’an öğretmeni Rüstem A.’nın kendilerini taciz ettiğini anlattı. İki çocuk, Rüstem A.’nın kendilerini akşamları evine götürdüğünü, dini ve erotik içerikli sohbetler yaptığını, önce elle, sonra da cinsel organı ile cinsel istismarda bulunduğunu ifade etti. Çocuklar, Rüstem A.’nın kendilerine cinsel organı ile sürtünme yolu ile boşalma yaşadığını dile getirdi.

ELİME KIZ ELİ DEĞMEDİ

Kur’an öğretmeni Rüstem A. iki buçuk ay önce tutuklandı. Rüstem A.’nın tutuklanma gerekçesi, 2002 yılında lise birinci sınıf öğrencisi erkek çocuğa cinsel saldırıda bulunarak defalarca tecavüz ettiği iddiası ile gerçekleşti. Şu anda aynı okulda eğitim gören öğrencilerin de Rüstem A. tarafından cinsel tacize uğradığı iddiası soruşturmanın genişletilmesi ile ortaya çıktı. Rüstem A.’nın Artvin Cezaevi’ne götürülürken nakil aracında görevli polislere “Ne yapayım, ben bekarım, elime kız eli değmedi” dediği iddia edildi.

FACEBOOK’TAKİ ADI SEKSİ VICTOR

Polis Rüstem A.’nın evinde yaptığı aramada bir kağıda yazılı şifre ve parolalar buldu. Rüstem A.’nın sorgusunda şifrelerin sosyal medya hesaplarına ait olduğunu söylediği bilgisi edinildi. Rüstem A.’nın “Seksi Victor” adının yanı sıra başka sahte isimler ile Facebook sayfaları oluşturduğu öğrenildi. Rüstem A.’nın açtığı sosyal medya hesaplarından cinsel içerikli sohbetler yaptığı iddia edildi. Daha sonra bu hesaplar kapatıldı.

ŞİKAYETÇİ SAYISI ARTABİLİR

Şu anda üç kişi Rüstem A.’dan şikayetçi. Mağdur sayısının çok daha fazla olduğu ancak korku ve baskı nedeni ile çocuklar ve ailelerin şikayetçi olmaktan endişe duyduğu öğrenildi. Mağdurlar ve ailelerinin hem isimlerinin böylesine utanç verici bir olay ile anılmasını istemediği, hem de toplum baskısı ve AKP’den çekindikleri için susmayı tercih ettiği iddia edildi.

AKP YANDAŞI SENDİKA ÜYESİ

Olayın ardından Yusufeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kur’an öğretmeni Rüstem A.’nın fotoğrafını internet sitesinden kaldırttı. Rüstem A.’nın AKP yandaşı sendika Eğitim Bir Sen üyesi olduğu öğrenildi. Rüstem A.’nın avukatlığını AKP eski Artvin İl Başkanı Tuncer Başar üstlendi.

ZAMANAŞIMINA UĞRAYABİLİR

Bu arada 2002 yılındaki tecavüz vakası ile ilgili zaman aşımına uğrama ihtimali bulunuyor. Şu anda soruşturma aşamasında olan olay, dava sürecinin ardından yaşanacak temyiz süreci de göz önüne alındığında, 15 yıllık zaman aşımı kapsamına girebilir. (Sözcü)