TFFHGD Artvin Şubesinden tepki

0
58

Türkiye Futbol Federasyonu Hakemler ve Gözlemciler Derneği (TFFHGD) Artvin Şube Başkanlığı, MHK 6. Bölge sorumlusuna tepki gösterdi.

Artvin 1. Amatör Ligi 13’üncü haftasında Arhavi Gençlikspor – Artvin Çoruhspor müsabakasına il dışından hakem atanmasını Artvin ili hakemleri ve Tffhgd Artvin Şubesi tarafından tepki geldi. Yapılan açıklamada hakem camiasının sporun ve futbolun paydaşlarından biri olduğunu ve yalnızca tek bir kulübün isteği doğrultusunda gerçekleşen Arhavi Gençlikspor – Artvin Çoruhspor müsabakasına il dışından hakem atanmasını kabul edilemez olduğunu belirtildi. Paylaşılan açıklamada “Artvin hakemlerimiz ligin ilk 12 haftasında her türlü hakaret ve küfre, hatta saldırılara karşı dik duruşunu bozmamış, müsabakalara çıkmaya devam etmiştir. Söz konusu müsabakayı alnımızın akıyla yönetebileceğimizden hiçbir hakemimizin şüphesi yoktur. kendi ilimizdeki İl Hakem Kurulu’nu es geçip, direkt bir üst kurula dilekçe yazıp hakem talebinde bulunan futbol paydaşının art niyetli davranışından derin bir rahatsızlık duymaktayız. Alınan bu karardan TFF Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi’nin ya da MHK Başkanı Lale Orta hanımefendinin haberdar olduğunu düşünmüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Konu ile yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Türk futbolu Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde 1923’ten bu yana süregelen, her daim bir adım sonrasını yahut başarıyı hedefleyen köklü bir organizasyondur. Türkiye Milli Takımı’nın sayısız başarılarına ek olarak, futbolun izlerken değil konuşurken fark edilen kısmı olan Türk Hakemliği’nde de önemli başarılara imza atılmıştır. Söz konusu bu başarıları elde etmek için herkesin başlangıç noktası olan Amatör Sporlar göz ardı edilemeyecek kadar ehemmiyet taşımaktadır.

Türk futbolunun göz bebeği olan amatör sporlara gönül vermiş, bu uğurda ter dökmüş Artvin Hakemleri olarak başarı elde etmek amaçlı çıktığımız bu yolda önümüze çıkan her engeli aşmak için elimizden geleni ardımıza koymayacağımızı bildirmek isteriz.

İş bu neticede, 2022-2023 sezonu Artvin 1. Amatör Küme’de bundan önceki 12 hafta boyunca Artvin ili hakemleri atanmasına rağmen 13. hafta “Arhavi Gençlikspor – Artvin Çoruhspor” müsabakasına il dışından hakem atanmasını Artvin ili hakemleri ve Tffhgd Artvin şubesi olarak şiddetle kınıyoruz. İlimizde bulunan bütün spor kulüpleri ve camiamız sporun ve futbolun paydaşlarından biriyiz. Diğer paydaşlar aynı görüş bildirmişken, yalnızca “tek bir paydaşın” isteği doğrultusunda gerçekleşen bu durumun kabul edilemez olduğunu kamuoyuna bildirmek isteriz.

Artvin hakemlerimiz ligin ilk 12 haftasında her türlü hakaret ve küfre, hatta saldırılara karşı dik duruşunu bozmamış, müsabakalara çıkmaya devam etmiştir. Söz konusu müsabakayı alnımızın akıyla yönetebileceğimizden hiçbir hakemimizin şüphesi yoktur. Bundan şüphe duyup, kendi ilimizdeki İl Hakem Kurulu’nu es geçip, direkt bir üst kurula dilekçe yazıp hakem talebinde bulunan futbol paydaşının art niyetli davranışından derin bir rahatsızlık duymaktayız. Sporun amatörlüğünü geliştirmeye çalıştığımız bu organizasyonda yöneticilerin amatörlüğü karşısında bize söyleyecek söz kalmamıştır. Alınan bu karardan TFF Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi’nin ya da MHK Başkanı Lale Orta hanımefendinin haberdar olduğunu düşünmüyoruz.

Deveden büyük filin olduğunu hatırlatır, tüm hakem ve futbol camiasına saygılarımızı sunarız.”