Tulum ve Müzik Festivali’nin 2. Günü Murgul’da Gerçekleştirildi

0
553

MURGUL – Her yıl Doğu Karadeniz Bölgesinde çeşitli etkinlikler ve ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen Tulum ve Müzik Festivali’nin 2. Günü Murgul’da gerçekleştirildi.

7. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali’ne Türkiye’den 2 grup, Azerbaycan, Moldava, Almanya, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’dan katılan 400 kişilik gösteri ekipleri sahne aldı.

Tulum Festivali’nin Güzeli Seçildi

Demokrasi ve kortej yürüyüşüyle başlayan festival renkli görüntülere sahne olurken ülkeler arası yapılan güzellik ve performans yarışması büyük ilgi gördü.

Bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali 2. Gününde Murgul’da sahne aldı. Murgul’da yapılan demokrasi ve kortej yürüyüşünün ardından sahnede performanslarını gösteren ülkeler arasından yarışmalarda yapıldı. Türkiye’den iki ekibin yanı sıra, Azerbaycan, Moldava, Almanya, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’dan halk dansçı gruplar birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Her ülkenin farklı oyunlarını sergilediği şölende, kostüm, sahne performansı, bayanlar kategorisinde güzellik yarışması gibi çeşitli dallarda yarışmalar yapıldı. Dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Güzellik Ankara’nın

Murgul’da Demokrasi yürüyüşü adı altında kortej ile başlayan etkinlikler ülkelerin danslarıyla devam etti. Festival’de her yıl düzenlenen güzellik yarışmasına Türkiye’den katılan Ankara ve Edirne’den 1’er kişi diğer Azerbaycan, Moldava, Almanya, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’dan da ülkeler topluğundan da birer kişi katıldı. Ülkeleri temsilen güzellik yarışmasına katılan adaylar sahnede boy gösterdi. Festivale katılan ülke temsilcilerinin jüri olduğu yarışmada sonuçlar heyecanlı bekleyiş sonunda açıklandı. Güzellik yarışmasında Ankara ekibinden Ezgi Bulut birinci olurken, Edirne ekibi ikinci, Moldava ekibinden katılan yarışmacı ise 3. Oldu.

Performans Almanya Frankfurt Türk Ekibinin

Türkiye’den 2 ekibin yanı sıra, Azerbaycan, Moldava, Almanya, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’dan halk dansçı gruplar bir birleriyle kıyasıya yarıştı. Her ülkenin farklı oyunlarını sergilediği şölende, kostüm, sahne performansı gibi çeşitli dallarda yarışmalar yapıldı. Özellikle performans yarışmalarından tüm ülkeler hünerlerini ve en güzel oyunlarını ortaya koyarken jüri üyeleri oldukça zorlandı. Puanlamalar sonunda oldukça birbirine yakın rakamlar çıktığı gözlenirken performans dalın da 1. ligi Almanya’dan gelen Frankfurt Başkonsolosluğu Türk Kültür Merkezinden gelen ekip aldı. Dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

TULUM FESTİVALİ HOPA’DA DEVAM EDECEK

Hopa Belediyesi sponsorluğunda 7 yabancı ülkenin halk dansları topluluğunun katılımıyla gerçekleşecek olan 7. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali 5 Ağustos 2016 Cuma günü Hopa Festival alanında Hopalılarla buluşacak.

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan tüm Hopa’lıları eşleri, çocukları ve yakınları ile bu güzelliğe ortak olmak için festival alanına davet etti.