Türklim 19. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

0
832

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’nin (TÜRKLİM), yılın ilk genel kurul toplantısı İstanbul’da yapıldı.

İSTANBULTürkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), 2016’nın ilk genel kurul toplantısı İstanbul Mariott Hotel Asia’da üyelerin ve sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Hızır Reis Deniz de katılım gösterdi. Toplantının seyri, yönetim kurulu faaliyet raporunun açıklanması, gelir gider tablosu ve denetçi raporunun okunması, yönetim kurulu başkanının konuşması, yeni dönemle birlikte çalışma raporu ve bütçe teklifinin okunması şeklinde devam etti. Açılış konuşmasını TÜRKLİM Genel Sekreteri İrfan Bilgin’in yaptığı toplantıda konuşan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, bölge veya dünya limanlarıyla kıyaslandığında Türkiye limanlarının çok daha iyi bir performans gösterdiğine dikkat çekti.

“Türkiye limanları çok daha iyi bir performans gösteriyor”

Sözlerine toplantıda yer alanları saygı ve sevgiyle selamlayarak başlayan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, gemi sahipleri ve liman işletmecilerinin stratejik ortak da denilen bir noktada buluştuklarına dikkat çekerek şu açıklamayı yapıyor; “Malumunuz gemi işletmelerinde kiralama bölümlerinde toplam sefer maliyetlerini ortaya koyabilmek için limanlardaki yükleme ve tahliye süreleri sözleşme gereği hesaplanır. Geminin yükleme veya tahliye limanında hesaplanandan daha az kalması armatör için sevindirici, pozitif bir durumdur. Sefer beklenenden kısa zamanda gerçekleşmiştir ve bu armatörün lehine bir durumdur. Bu durumu bölge veya dünya limanlarıyla kıyasladığımızda Türkiye limanlarının çok daha iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Fakat Türkiye’deki istisnai durumlar özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Diğer yandan hazırlık mektubunu limana önceden veren bir geminin buna rağmen limanda bekletilmek durumunda kalması ciddi bir ekonomik kayba yol açmakta. Bu noktada akla şu soru işaretleri geliyor, ‘Bununla ilgili tedbirler alınır mı? Bu süreçte hem armatör lehine hem liman lehine bir ekonomik durum sağlanır mı?’… Kendi açımdan bunun sağlanmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Toplantıda öne çıkan detaylar ise şunlar oldu:

TÜRKLİM, 2015 yılı içerisinde 881.703 TL gelir elde etti

2015 yılı içerisinde 881.703 TL gelir elde eden TÜRKLİM, 2014 yılından devreden 535.947 TL nakdi ilave ettiğinde 1.417.651 TL’lik bir gelir toplamına ulaşıyor. Gider kısmında ise 413.613 TL giderle 1.004.038 TL’lik bir nakitle bu yıla devam ettiği görülüyor. Üye sayısını arttırma kapsamında yapılan çalışmalar sonucu yıl içerisinde Salıpazarı Limanı ve AVES terminali derneğe katıldığı ve diğer yandan ARGAZ’ın ise üyelikten çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.2015 yılsonu itibariyle üye liman sayısı 59’a yükseldi. Kariyer Port kapsamında hazırlanan ve akredite olunan 7 mesleğe ilave olarak geçtiğimiz yıl İşaretçi, Araç Yükleme Operatörü, Kapı/Kantar Görevlisi, Terminal Çekici Operatörü ve Liman Planlama Uzmanı mesleklerinin ulusal yeterlilikleri hazırlandı ve kasım ayında yapılan TÜRKAK denetiminde bu meslekler için de akredite olundu. Yapılacak MYK denetimi sonrası akredite olunan ve belge vermeye hak kazanılan meslek sayısı 11 olacaktır.

2015’te Türkiye’de 8.203.511 TEU konteyner elleçlendi

2015 yılında Türkiye’de elleçlenen konteyner miktarı 8.203.511 TEU olduğu ifade edildi. Bu sonuç 2014 yılına göre %2.5’lik düşü arz etmekte. TÜRKLİM üyeleri ile diğer limanlar ayrı olarak incelendiğinde, TÜRKLİM üyelerindeki düşüş %2 iken, diğer limanlardaki düşüş ise -%4 olarak görülmekte. 2015 yılsonu itibariyle dernek üyeleri tüm Türkiye’deki konteyner hareketlerinin %90’ını( 7.406.020 TEU), diğer limanlar ise %10’unu( 797.491. TEU) gerçekleştirdiği görülüyor.

Kruvaziyer limanlarındaki yolcu sayısında artış var

Genel kargoda TÜRKLİM üyeleri 2015 yılında 103.278.036 ton yük elleçlemiş olup, -%4 bir azalma görülmektedir. 2015’te sıvı kimyasal elleçlemelerinde bir önceki yıla %7 artma, sıvı petrol ürünlerinde ise bir önceki yıla göre %19 artış görülüyor. Ro-Ro taşımalarında ise TÜRKLİM üyeleri 2015 yılında 286.534 araç elleçlemiştir. Son olarak kruvaziyer limanlarındaki yolcu sayılarına bakıldığında 1.568.163 yolcunun geldiği, diğer yıllarla mukayese edildiğinde önemli bir artış yaşandığı görülmekte.