Üniversiteden vazgeçti, İstanbul’dan kaçıp köyüne koştu!

0
135

Beş yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra şehirden kaçıp Arhavi’deki köyüne temelli yerleşen Özhan Tektabak, üniversite okumak yerine genç yaşında hayvancılık yapmaya başladı. İşte köyde yaşamın nefes alabilmek olduğunu söyleyen ve kış boyu yaylaya yeniden çıkabilmenin hayalini kuran Özhan’ın yaşadıkları.

Özhan Tektabak (28) Kaçkar Dağları eteklerindeki Arhavi’nin Yolgeçen Köyü’nde inek, kedi, köpek ve tavuklarıyla beraber yaşıyor. Yılın 4,5 ayı bulut denizlerinin üzerindeki yaylada, geri kalan zamanlarda da hayvanlarıyla beraber köyde hayatını sürdüren Tektabak için hayvanları da çok değerli.

Annesinin tedavisi için İstanbul’a taşınarak liseyi burada okuyan Özhan, şehirde kaldığı her an köyüne dönmenin hayalini kurdu. Ailesi isteği üzerine üniversiteye hazırlanıp resim bölümüne girmek için sınavlara giren Özhan, yetenek sınavını geçtiği gün ailesiyle konuşmaya karar verdi. Ailesine köye dönerek hayvancılık yapmak istediğini söyledi ama onay alamadı. Ailesi oğullarının okumasını çok istiyordu. Ancak o, köyüne dönmeye kararlıydı ve okul hayatını orada bırakarak köye dönüş için adımlar atmaya başladı.

‘Köyden bir gün bile çıkmayı düşünmüyorum’

“5 yıllık İstanbul macerasından sonra köyüme dönmek yeniden nefes almak demekti. Köyde gerçek anlamda yaşadığımı anlıyorum” diyen Özhan, “Hâlâ elektrik olmayan yaylalarımız var ve bundan da gayet memnunum. Doğallığın en eski, en doğal haliyle aynı şekilde korunabilmesini buna bağlıyorum. Köyde yaşadığınız zaman birçok ürünü organik şekilde yetiştirip dalından yeme imkânımız oluyor. Kendi peynirini, kendi tereyağını yapabiliyorsun. Pencerenden baktığında sonbaharda yaprağın dalından düştüğünü, ormanın kartpostala dönüştüğünü görebiliyorsun. İlkbaharda ise kuşların dahi heyecanlı ve neşeli ötüşleri, ineklerin bahar geldiğini hissederek her sabah ahırdan çıkmak için attıkları nidalarını hissedebiliyorsun. Benim için köy hayattır. Köyden bir gün bile çıkmayı düşünmüyorum” diye konuştu.