Ünlü Gurmelerden Artvin Lezzetlerine Tam Not

0
829

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin davetlisi olarak Artvin’e gelen 15 kişilik gurme (tatbilir) ve yemek yazarları üç gün boyunca ilimizde çeşitli mekanlarda incelemelerde bulundu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “ilimize gelen gurme heyeti ve içerisinde yemek yazarlarından oluşan önemli heyetin başını yine Artvinli hemşerimiz çekiyor. DüyaWacs jüri (uluslararası onaylı şefler) üyesi Nazmiye Özdemir Meriç, bu etkinliğin gerçekleşmesinde ön ayak oldu. Kendisine de buradan teşekkür ediyorum. 5 -7 Şubat tarihleri arasında ilimize gelen gurme (tatbilir) ekibi ve yazarlarıyla Artvin’in değişik noktalarına gezi düzenledik. Gurme heyeti ilimizin tanıtımına rehber olacaklar” dedi.

Artvin Belediyesi Artvin Sofrasıyla Gurmelerin Karşısına Çıktı

Türkiye’nin en ünlü yemek ustaları üç gün boyunca düzenlenen gezide Artvin’in değişik mekânlarını ziyaret ederek yöresel Artvin mutfağının yemeklerinin tadına baktı.

Kocatepe, “adına Artvin Sofrası koyduğumuz lokantamızda Artvin’e özgü yemek ve kahvaltılıklara geniş jürinin önüne çıktık. Hem yapılan ürünleri tattılar hem de yapılış tariflerini aldılar. İzlenimlerini kendi yazılarında Artvin’i dile getireceklerdir. İddialı bir projeyi de hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu

Artvinli Olarak İlimin Tanıtımına Katkı Sunmak İstiyorum

Artvin’e gurme ekibini getirilmesinde aracılık eden Gurme pasta ustası Nazmiye Özdemir Meriç değerlendirmede bulunarak ilimizin tanıtımına katkı sağladığı ve böyle güzel organizasyonun gerçekleşmesine önayak olduğu için çok sevindiğini belirterek; “Ben bir Artvinli olarak il dışında yaşasam bile toprağımı insanımı özlüyorum. Ben de çalıştığım sektörde önemli görevlerde bulunuyorum. Yemek bizim işimiz diyorum. Turizm Kenti Artvin’de ilimize gelecek turistlere farkındalık yaratacak mekânların doğal güzelliklerin yanı sıra mutlaka yemek kültürümüzü de sunmamız lazım.

Gurme Nazmiye Meriç; “gastronomi yemek bilimi olarak bilinen dalda çok önemli çalışmalar yapan insanlar için doğal organik sağlıklı ürünlerle dolu memleketimiz doğal bir cennet. Ben de Artvin yöresinin lezzetlerini bilir yaparım keyifle yerim. 18 yıllık alaylı şef olarak yıllardır çalışmaktayım. Bu sektörde önemli ödüllü şeflerle ve yemek yazarlarıyla çalıştım. Şu an Artvin’de bu önemli insanları bir araya getirerek Sayın Belediye Başkanımızın davetlisi olarak Artvin’e getirebildim. Gezi boyunca turistik yerler cehennem kanyonu, Baraj, Atatepe, Cam Teras Hatila Vadisi, Kafkasör, Mersivan Kayak merkezini ziyaret ettik. Artvin’de yemek duraklarımız belediyenin sosyal tesisi olan Artvin Sofrası ve en önemlisi, Artvin’de kurulmuş olmasından büyük memnuniyet duyduğumuz Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifinde yemekler yedik.

Nazmiye Özdemir Meriç
Nazmiye Özdemir Meriç

Artvin Kadın Kooperatifi’ne Teşekkür Ediyoruz

Artvin mutfağında pişen organik doğadan gelen lezzetleri buluşturulan yemekleri tattık, hepsi birbirinden güzeldi. Burada yediğimiz yöresel ve kültürel yemekler yazarların dikkatinden kaçmadı, hem tariflerini aldılar hem de resimleyerek yemek kitaplarında gazete ve sosyal medya adreslerinde yer verecekler. Artvin Kadın Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’e ve kooperatif çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Güleryüzlü hizmet sunarken yıllar önce Artvin’de yapılan geleneksel yemekleri tatma fırsatı bulduk. Kooperatifin gelişmesi Artvin’e daha kaliteli hizmet sunması için mutlaka desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Mersivan Kayak Merkezi Bir Uludağ Neden Olmasın?

Ödüllü şef olan Nazmiye Özdemir Meriç, Eylül ayında Almanya’da düzenlenecek yemek yarışmasına katılacağının bilgisini sundu. Ayrıca Artvin dönüşü İstanbul’da yapılacak bin 700 kişinin katılacağı 24 ülkenin şeflerinin yarışacağı 14. Gastronomi kongresinde jüri üyeliğini yapacağını dile getirerek, “Kongre öncesi ilimize yapmış olduğumuz çalışma ziyaretleri ile ilgili Artvin’in turizm ve yemek kültürü konusunda başarılı çalışmaları ve eksiklerini yazar arkadaşlarımız tespit ettiler. Bunları kamuoyuna açıklayacağız. İlimizin yemek kültürü ve sunumunda eksiklikler olmakla beraber iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var bu konuda Artvinli gençler mutfak sanatları dalına ilgi göstermeli garsonundan aşçısına bulaşıkçısına kadar iyi organize edilmeli. Kalite her zaman ilimize gelen turistin önceliğidir. İlimizin tanıtım eksikliği çok. Bu anlamda paha biçilmez doğal güzelliklerimiz iyi tanıtılmalı, pazarlanmalı Mersivan Kayak Merkezi bir Uludağ kayak merkeziyle yarışır düzeyde. Biraz yatırım ve tanıtımla Artvin’i turizm kenti yapabiliriz. Ben şahsım adına memleketime hizmet etmek istiyorum yemek sektörü ağırlama konusunda uzmanları Artvin’e gönüllü getirip Artvinli gençlerin eğitilmesine katkı sunabilirim. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile ortak çalışma yaparak tesislerine kaliteli hizmet getirmek için proje geliştirebilir” dedi.