Vergi affı borç yapılandırma süreci başladı

0
72

2023 Borç yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yapılandırmalar 6 Nisan’da başladı.

Artvin Defterdarı Taner Alabay 2023 Borç yapılandırma düzenlemesi hakkında bilgilendirmelerde bulunarak “Yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber vergi, prim, idari para cezası, öğrenim kredileri, trafik cezaları için süreç de başlayacak. Düzenleme ile 2 bin TL’nin altındaki borçlar silinecek. Ayrıca 48 ay yapılandırma imkanı sağlanacak. Vergi affı düzenlemesi 31 Aralık 2022 tarihi öncesindeki borçlar için geçerli olacak” dedi.

7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Alabay, “Yapılandırma Kanunuyla; vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecek, bergiler, vergi cezaları, idari para cezaları ve ecrimisillerle ilgili ihtilaflar sonlandırılacak, devam eden vergi incelemeleri ve takdir işlemleri için Kanundan yararlanılabilecek, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlıkla ya da izaha davet kapsamında veya kendiliğinden beyan yapılabilecek, geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak, işletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek, 7256 sayılı Kanun ile 7326 sayılı Kanunun 2’nci maddesi kapsamında yapılandırılan veya 6183 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirilen borçlardan 7440 sayılı Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla ödemeleri devam edenler talep edilmesi halinde Kanun kapsamında yapılandırılabilecek, yapılandırılan borçların tamamının peşin (ilk taksit ödeme süresi içinde) ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarları üzerinden ayrıca indirim yapılacak, 30 Eylül 2023 tarihine kadar araç muayenelerinin yaptırılması halinde aylık %5 fazlaların tahsilinden vazgeçilecek. Çeşitli alanlarda düzenlemeler yapan ve toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, Kanundan azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla Başkanlığımız/Defterdarlığımız tüm personeli ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılandırma Kanunu’nun kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğine dikkat çeken Alabay, “İhtilaflar sulh yoluyla çözümleniyor. Halen vergi incelemesinde olan veya takdir işlemleri devam eden mükellefler için de düzenleme bulunuyor. Pişmanlıkla ya da izaha davet kapsamında veya kendiliğinden beyana taksit imkânı veriliyor. Matrah ve vergi artırımı imkânı veriliyor. Kanunla işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesine de imkân veriliyor. Kasa mevcudu ortaklardan alacaklar ile ilgili hesapların da düzeltilmesine olanak sağlandı” diyerek başvuruların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edeceğini açıkladı.