“Ya kanal ya Karadeniz” diyen Artvinlilerden Kanal İstanbul’a itiraz

0
1035

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla Kanal İstanbul’un sadece İstanbul için değil Karadeniz ekosistemi için de bir yıkım projesi olduğunu söyleyen Artvinliler, İstanbul’da olduğu gibi Artvin’de de itirazda bulundu.

‘Ya Artvin ya maden’ diyen diyerek yıllarca Artvin’de rant ve talan projelerine karşı mücadele eden Artvinliler ‘Ya Kanal, ya İstanbul’ diyerek Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısı ile bir araya gelen Artvinliler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek Kanal İstanbul’a karşı dilekçelerini sundu. Kanal İstanbul’un Karadeniz ekosistemi için de bir yıkım projesi olduğunu belirten Artvinliler bu sorunun bir Türkiye sorunu olduğunu ve Türkiye’nin her yerinde itirazların yükselmesi gerektiğini dile getirdiler.

Avukat Bedrettin Kalın’ın açıklaması

MESELE TÜRKİYE MESELESİDİR’

Kanal İstanbul projesine karşı itiraz dilekçelerini vermek için bir araya gelen Atvinliler adına konuşan Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın açıklama yaparak “Kanal İstanbul Projesinin nihai ÇED kararına itiraz etmek üzere Artvin Çevre İl Müdürlüğü’ne dilekçelerimizi veriyoruz. Esasen bir kanal projesi değil, çılgın bir yağma ve rant projesi olduğu giderek anlaşılan, Araplara çoktandır pazarlanan bir projeden söz ediliyor. Bu proje bütün ülkeyi borç batağına batıracak olan inanılmaz bir rant projesidir. Bugüne kadar bu kadar pervasızca bir proje ile karşılaşılmış değildir. Bu nedenle bütün ülkenini bundan etkileneceğini düşünüyoruz. Kanal İstanbul meselesi Türkiye meselesidir. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Artvin’de de vatan sevgisi yurttaşlık bilinci olana herkesin yapması gerektiği gibi bu projeye itirazlarımızı bildiriyoruz.” dedi.