“Yaptırımlar daha ağır olmalıdır”

0
63

Güvenli turizm için misafirlerin transferini sağlayan acentelere yönelik denetimler sıklaştırıldı. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş denetimlere destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, yaptırımların daha ağır olması gerektiği yönündeki görüşlerini de dile getirdi.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde Turist Rehberleri Odaları Birliği (TUREB) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile birlikte eş zamanlı olarak ilimiz önemli turizm bölgelerinde belgesiz tur ve rehberlere yönelik yeni rutin denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde çok sayıda belgesiz rehber ve belgesiz acente tespit edildi, belgesiz rehber ve belgesiz acentecilik faaliyetini yapan kişiler hakkında gerekli işlemler yapıldı.

Bu konuda vatandaşların bilinçli olması gerektiğine de vurgu yapan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş, “Belgesiz rehber veya acenteden hizmet alan vatandaşımız aldatılmış oluyor. Bu kusurlu hizmet. Tüketici haklarına göre, kusurlu hizmette vatandaşlarımız para iadesi isteyebilir. Haklarından vazgeçmesinler. Ama önemli olan vatandaşlarımızın bilinçli davranması. Acente ararken titizlikle araştırma yapsınlar” dedi.