Yaralı Kekliğe Doğa Dostu Mühendisten Yardım Eli

0

Artvinli doğa dostu Jeoloji Mühendisi Engin Yazıcı karayolunda bulduğu yaralı kekliğe yardım elini esirgemedi.

200 yıllık gelenek olan Kafkasör Boğa Güreşleri Dernek Başkan Yardımcısı olarak görev yapan aynı zamanda Artvin’de çeşitli ilçe festivallerinde hayvanların birbirine yara vermemesi için boynuz kontrolü görevlerinde bulunan, hayvan seven iyi bir doğa dostu Jeoloji Mühendisi Engin Yazıcı, Artvinlinin ne kadar hayvan sever olduğunu bir kez daha gösterdi. Jeoloji Mühendisi Engin Yazıcı, aracıyla seyahat halindeyken DSİ 26. Bölge Müdürlüğü civarlarında yolun ortasında yaralı bir şekilde duran kınalı keklik gördü. Hiç tereddüt etmeden aracını durduran Yazıcı, yaralı kekliği bulunduğu yerden kaldırarak aracına koydu.

Baba Kızdan Yaralı Keklik İçin Tam Mesai

Muhtemelen araç çarpması sonucu kanatları kırılan ve uçamayan kınalı kekliğin iyileşmesi için Yazıcı, veterinerden gerekli pansuman malzemeleri ve yara iyileştirici ilaçları temin etti. Daha son yaralı kekliği evine götürerek 4 yaşındaki kızı Bade Yazıcı’yla tedavisine başladılar.

Yazıcı, İlk Kez Yaralı Yaban Hayvanlarına Yardım Etmiyor

Ailesi ve arkadaşları tarafından doğa dostu ve hayvan sever olarak bilinen Jeoloji Mühendisi Engin yazıcı, boğa güreşleriyle bilinen Artvin’imizin sembolü olan boğadan dört tanesine sahiplik yapıyor. Evinde balık ve muhabbet kuşu besleyen Yazıcı, hatta  bir dönem terasında civciv bile büyütmüş. Boğalarını beslediği ahırında kedi ve köpek gibi sahipsiz sokak hayvanlarına bakan Yazıcı, yaralı yaban hayvanlarına ilk kez yardım etmiyor. Geçtiğimiz yıl dağda bulduğu yaralı yaban dağ tavuğu yavrusunu iyileştirerek doğaya salmış.

Yazıcı, Aile Bireylerine de Hayvan Sevgisi Aşılıyor

Yazıcı’nın kendisi gibi, 4 yaşındaki kızı Beda Yazıcı’da tam bir hayvan sever. Daha 4 yaşında olmasına rağmen hayvanlardan korkmayan Bade Yazıcı, tam aksine onları sevip kucaklıyor. Yeri geldiğinde babasına hayvanların iyileşmesi için yardım bile ediyor.

Yazıcı: İyileştiğinde Bulduğum Yerden Doğaya Salacağım

Günümüzde bu tür örnek davranışlara rastlamak oldukça zor olurken, yaralı hayvanların doğa dostu Engin Yazıcıya rastlaması da büyük şans. Hayvan sever Engin Yazıcı’nın Yaralı, diye isim taktığı Kınalı Keklik’te onlardan biri. Belki Yazıcı aracını durdurmasa o hayvan oracıkta ölüp gidecek. Buna gönlü el vermeyen Yazıcı, yaralı kekliği bulunduğu yerden kurtarmakla yetinmeyerek iyileşmesi için yardım elini esirgemedi.

Yaşananları değerlendiren Jeoloji Mühendisi Engin Yazıcı, Yaralı halde gördüğüm kekliği orada bırakamazdım. Büyük olasılıkla kanatları araçların altında ezilmiş, onun için uçamıyor. Hayvan tedavisinden anladığım içinde yetkililere vermek istemedim. Yoksa aklım hep onda kalacaktı. Kızımla birlikte tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Hızlıca iyileşiyor. Şuan kanatlarını kullana biliyor. Fakat tam iyileşmiş değil, birkaç gün daha misafirim olacak, tam anlamıyla iyileştiğim zaman bulduğum yere götürerek yeniden doğaya salacağım. Sokak hayvanlarına yardım elinizi uzatın, korkmayın başınıza bela olmazlar en fazla küçük bir ekmek kırıntısı yada yemek artığı isterler. Onlar bizler gibi şehir yaşantısına alışık değil.Sokak hayvanlarında yaralı hayvanlara da yardım eliniz uzatın” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Adem Güngör